Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Снимка: БГНЕС

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш. Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“. 

Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти, членове на Сдружението на собственици на аптеки, които имат различно становище от това на Съюза на фармацевтите по отношение на договора с НЗОК и последните промени касаещи отпускането на безплатни лекарства. Това съобщи в програма "Точно днес"  магистър-фармацевт Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет. 

По думите й дискусията има за цел да се чуе становището на тези собственици на аптеки, които не могат  да работят поради  неефективното въвеждане на  електронизацията в лекарствоснабдяването, както и да изяснят на обществеността проблема с достъпа до лекарства.

 Ще бъдат засегнати темите с недостига на медикаменти и недоволните клиенти, както  и опасността от  фалити на аптеки.

Според нея фармацевтите са притиснати  още от октомври 2023 година, когато министерството на здравеопазването ги задължи да отпускат антибиотици и лекарства за диабет само на електронна рецепта, без да е провело тестови период и да е отстранило неуредиците с номенклатурите в използваните софтуери и НЗИС. За съжаление, това доведе до невъзможността на голям брой пациенти да получат необходимите им животоспасяващи лекарства навреме и постави лекари и фармацевти в топик.

Форумът ще разгледа редица проблеми, включително: неефективна административна намеса, липса на единна номенклатура, липса на прозрачност при въвеждането на нормативните промени, липса на връзка между националната здравно-информационна система, софтуерите на аптеките, лекарите и Националната здравноосигурителна каса. Ще бъдат засегнати темите с недостига на лекарства и недоволните клиенти, както и опасността от  фалити на аптеки. 

 "  Важно е да стане ясно, че в момента фармацевтите нито имат време да  консултират, нито могат да отпускат лекарства , ако електронните системи не си „говорят“!", категорични са организаторите.

Интервюто с магистър-фармацевт Аделина Любенова е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10