Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Ддоц. Екатерина Дамянова
Снимка: Емил Николов

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Според нея има неща, които предстои да се споделят и тепърва ще се осветли личността на новия патриарх, тъй като за него се знае малко, а биографията му не е така богата, както на старшите митрополити и на хората, които са били дълги години в администрацията на Българската православна църква (БПЦ). 

"Ако сте проследили първите му думи след излизането от Синодалната палата, четвъртият в новата ни история патриарх заяви, че ако някой преди 15 дни му беше казал, че това ще се случи, той нямаше да повярва", каза тя. Богословът припомни, че дълги години са се изтъквали кандидатури на хора, които са застъпвали или пък нападали други кандидатури, а в крайна сметка на финалната права се е явил митрополит, който не е бил спряган допреди седмица-две за патриаршеското було. 

"Не мога да кажа дали е възможно обединението на църквата, самият патриарх трябва да го направи", посочи доц. Дамянова. Тя обаче напомни, че все още е рано и първите стъпки на новия патриарх и митрополит на Софийската епархия ще предстои да се видят тази седмица. 

Според нея посещението на Константинополския и Вселенски патриарх не може да се счита като знак за разделение.  

"Напротив, Вселенският патриарх дойде, това е първото идване на подобен йерарх на интронизация в новата ни българска история и подаде ръка за диалог, даде възможност, подчерта, че БПЦ може да съдейства за диалога между Константинопол и Скопската патриаршия. В този случай може би по някакъв грешен начин би могло да се изтълкува като възможност, наши клирици или миряни да изберат с кого са. Всички сме в БПЦ, в нейното лоно и трябва да съдействаме за това единение дори, когато сме огорчени и по някакъв начин не виждаме посоката, в която би се тръгнало. Мисля, че беше прибързано изявлението на игумен Никанор и той би трябвало малко да изчака, за да видим дали тези позиции, които митрополит Даниил Видински изразяваше, ще бъдат и позицията на патриарх Даниил – нещо, което мисля, че ще ни изненада, тъй като един патриарх не е длъжен да държи отговорност за изявленията на един митрополит", коментира богословът.

Тя сподели, че от спорадичните ѝ наблюдения в личен план сред качествата на новия патриарх са аскетизъм, работливост и непоколебимост да се хвърля да работи наравно с другите. "Мисля, че това би било от полза за желанието му като организатор да събере хората около себе си, да продължи образователната си цел и амбиция, да разшири и задълбочи обучението във вярата в нашите традиции на всички нива на образователната ни система. Всичко това можем да очакваме като продължение в неговата политика като патриарх", заключи доц. Дамянова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09