Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежки литературен клуб отваря врати през лятото

| обновено на 02.07.24 в 13:26 | Интервю

Лято на творчесто писане и въображение. В Младежки център Пловдив отваря врати литературен клуб „Калиопа“, чието първо издание ще се бъде на 6-и юли /събота/, от 14.00 часа, в зала „Метеора“.

Клубът ще се събира всяка първа и трета събота на месеца. Заниманията ще се провеждат в два модула - един основен, в който гости ще бъдат признати и уважавани имена от българската литературна сцена. Вторият модул ще включва рубриката „Отклонение“, в която всички посетители на клуба ще имат възможност да се предизвикват, като поставят себе си в различни ситуации, да обогатяват знанията и опита си относно публицистичното и художествено писане, да разрешават казус от обществена значимост, да объждат любимите си книги и екранизации по тях. Участниците в клуба ще имат възможност да се изявяват и накрая да вземат участие в издаването на общ сборник.

„Създаването на този клуб, естествено, дойде с желанията на младежите, с които работим. Името „Калиопа“, това е една от деветте музи. Тя е и майката на Орфей. Понеже, Орфей е доста популярно име, това беше и първото име, за което се сетих. Аз съм и историк – археолог по образование, знам от епиграфски паметници, че в Пловдив е имало такъв клуб, орфически или как още да го нарека, литературен клуб. Оттам, постепенно връщайки назад, препратката дойде до Калиопа, майката на Орфей. Като първата ни среща на 6-и юли ще бъде, по-скоро, опознавателна среща с младежите. Първите срещи, със специални гости в програмата на литературния клуб, са предвидени за есента. Записването в клуба става чрез нашата фейсбук страница и Инстаграм, където може да се попълни регистрационната форма за участие, както към литературния клуб, така и към всички дейности на младежки център - Пловдив“, разказва Богдана Кривошиева, младежки работник. Тя е и един от хората, които ще работят активно с младежите в  клуба. Що се отнася до музата Калиопа, в древногръцката митология, тя е музата на епоса, красноречието и науката. Калиопа е най-възрастната и най-мъдрата от музите.

По принцип, Младежки център – Пловдив, работи с младежи от 15 до 29 години, но  в случая няма възрастова граница за участие в клуба. Вече има участник, записал се за новата инициатива, който е на 10 години.

Богдана Кривошиева е гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Канарчетата спечелиха Ботевисткото дерби

Ботев Пловдив победи след обрат Ботев Враца с 2:1 в мач от 11-ия кръг на Първа лига. Врачани излязоха напред в резултата в 15-ата минута с гол на Радослав Цонев, а Армстронг Око-Флекс възстанови паритета в 21-ата минута. Ивайло Видев се разписа в 78-ата минута и донесе победата на "канарчетата". В 10-ата минута Радослав Цонев опита директен удар от..

публикувано на 05.10.25 в 21:59
Тодор Киселичков

Тодор Киселичков се завърна Ботев (Пловдив)

Тодор Киселичков се завръща в Ботев (Пловдив). Бившият полузащитник ще замени Атанас Рибарски в щаба на представителния мъжки отбор. Атанас Рибарски поема нов път в своето професионално развитие. От Ботев (Пловдив) му благодариха за професионализма и му пожелаха успех в юношеския национален отбор на България. 50-годишният Тодор Киселичков има солиден..

публикувано на 03.10.25 в 22:24

Локомотив с драматично равенство в София

Септември и Локомотив (Пловдив) завършиха наравно 2:2 след драма и обрати в мача. Първата възможност бе за „смърфовете“, когато в осмата минута Янко Георгиев спаси удар на Парвиз Умарбаев. „Виненочервените“ отговориха с удар от фал в гредата на Клери Сербер. 180 секунди по-късно Жулиен Лами бе изведен на добра позиция, като изстрелът му се спря в..

публикувано на 03.10.25 в 19:38

Жребия за Евроволей 2026 на 4 октомври

Жребият за разпределението на групите на eвропейското първенство по волейбол за мъже през следваща година ще бъде теглен в събота (4 октомври) в италианския град Бари на церемония късно вечерта - около 21:45 часа местно време, обявиха от Европейската европейската волейболна конфедерация (ЦЕВ).  Турнирът ще се проведе между 10 и 26 септември 2026, като..

публикувано на 02.10.25 в 18:02

Христо Колев-Бащата пред завръщане в Локомотив

Легендата на Локомотив Пловдив Христо Колев-Бащата може да се завърне в клуба. За последно той бе част от щаба на Александър Томаш в ЦСКА. Те работиха заедно и преди това в Спартак Варна, а общият им път започна имено на „Лаута“. В последните дни усилено се говореше, че Томаш и екипът му може да поемат градския съперник на Локо – Ботев Пд. Бащата обаче..

публикувано на 02.10.25 в 17:58