Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ескалиращ проблем при пациентите с урологични онкологични заболявания

Плащането през клинични пътеки ощетява пациентите

Болни с рак на пикочния мехур са лишени от шанса да бъдат лекувани по най-добрия начин

За ескалиращ проблем при пациенти с урологични онкологични заболявания, който им причинява трайна инвалидизация съобщи на пресконференция проф. д-р Димитър Шишков в Клиниката по урология в УМБАЛ "Пловдив“. По думите му  болни с рак, при които е можело да  бъде направена операция със смяна на пикочния мехур, са лишени от шанса да бъдат лекувани по най-добрия начин, да водят нормален начин на живот и до края на дните си са принудени да понасят дискомфорт.  

Проф. Шишков припомни, че у нас такива операции се извършават единствено в урологията на бившата окръжна болница като вече има над 700 оперирани, на които е сменен пикочния мехур, а при някои преживяемостта е над 20 години. „Това го знаят колегите, но не насочват пациентите към нас. Идват болни, които се лекуват повече от две години  в различни отделения в страната, за да се усвоят повече пари по клиничните пътеки. Такива пациенти след това трудно се лекуват и оперират радикално“,  твърди специалистът. Той допълни, че няма обяснения защо колегите му  правят това, освен финансовата страна и не би ги обвинил в некомпетентност.

Разказа, че преди седмица е имал трима пациенти, оперирани по осакатяващ начин във водещи болници, вместо да бъдат изпратени в клиниката му.

„Просто пациентът не се насочва бързо към специализираните онкологични звена и в местата, където може да бъде извършена радикална операция, която може да спаси живота на човека, но и да го върне обратно към обществото“, категоричен е специалистът.

По думите му в  само от  клиничните пътеки може да се контролира потокът на парите

" Защо продължава разкриването на нови болници, междудругото така и не знам откъде намират хора за персонал. За да се усвояват парите, които са целеви и като делегиран бюджет, поне 1-2 години съответният пациент се „оперира“ по т.нар. модерни технологии или по минимално инвазивни технологии. Това е абсолютно недопустимо и от лекарска страна и от страна на тези, които контролират здравеопазването . Явно не ги интересува здравето на пациента, а усвояването на пари. Не ме е срам на конгресите да критикувам някои от т.наречените модерни технологии. Роботизирана хирургия – супер. Всяка методика в медицината има показания, ако ги нарушават в името на финанси, или незнание, най-вече се съсипва здравето на пациента, коментира професорът.

Той засегна и въпроса с търсенето на здравна  помощ в Турция и случаите, когато българи дават хиляди левове за лечение, а за 100 лева у нас вдигат скандал По думите му много пациенти се връщат от Турция с усложнения. "Значи ти ще дадеш 7000 лева в Турция, но няма да ги дадеш в България, където са по-добри специалистите"

„Промяната на манталитета и морала в лекарското съсловие идва от една основна причина - не е остойностен лекарският труд“ , смята още лекарят и допълва, че това води до „моткането“ на тези пациенти и закъснение в лечението им.

Според проф. Шишков проблемът е от години и е свързан със здравната системата и начина на финансиране - делигираните бюджети, клиничните пътеки и непрекъснатото разкриване на нови болници. Той смята, че трябва да има няколко здравни каси, както и болниците да се конкурират.

„Когато се дават целеви пари към частните болници, обричаме държавното здравеопазване в крах“, смята още професорът и даде пример с материалната база и правилата за обществените поръчки. Според него в момента частното здравеопазване се контролира трудно, а държавното най-лесно. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14