Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конфликтът в ДПС се задълбочава

Иво Инджов
Снимка: БНР

Началото на края в ДПС започна преди около седмица, когато станаха ясни разделителните линии между Доган и Пеевски и техните два лагера. Това коментира политологът Иво Инджов в програма "Точно днес" на Радио Пловдив. 

Според него в момента конфликтът се задълбочава и върви към окончателна развръзка, чиито контури ще бъдат очертани до края на седмицата. 

"Ясно е, че Доган повече не може да работи с Пеевски, макар че възходът на Пеевски като дефакто лидер на ДПС се дължи тъкмо на Доган. Имаме сблъсък между двама политици, които аз бих нарекъл политически олигарси, защото те имат и голяма икономическа власт и сега няма място и за двамата под слънцето. Като че ли Доган е в много по-добра позиция, защото той е основател на ДПС, той е икона за обикновените депесари и държи повече от местните структури. Пеевски пък контролира по-голяма част от парламентарната група и сблъсъкът ще е кой какви ресурси може да извади, но като че ли в стратегически план предимството е на страната на Доган", смята Инджов. 

По думите му не е ясно за какво начало говори Пеевски в изявлението си от снощи, след като той е начело в списъка "Магнитски" за България с лицата, които са санкционирани за корупция в САЩ и по аналогичен закон във Великобритания. 

"Пеевски има нужда да бъде начело на ДПС, да участва в различни конфигурации за определяне на изпълнителната власт. Като човек, който разполага с голяма политическа власт, се счита, че той контролира голяма част от съдебната система, службите, прокуратурата, също така и част от регулаторите. И ако той загуби тази политическа власт, няма да може да изпълнява тези функции, освен това няма да може да ребрандира образа си, да се показва като най-отявленият евроатлантик, един вид, като по-голям католик и от папата през последните месеци, опитвайки се да създаде условия, при които да бъде изваден от списъка "Магнитски". Така че никакво ново начало не може да има, просто трябва да видим кой от двата лагера притежава по-големи ресурси, за да приключи с другия", посочи политологът. 

Той припомни, че в ДПС винаги е имало центробежни процеси и като пример даде създаването на партия ДОСТ през 2012 година от Лютви Местан след прогонването му от ДПС. "Тогава тази организация се представи много добре на парламентарните избори и отчупи доста апетитна хапка от електората на ДПС. Сега не знам дали ще се стигне до подобен вид разцепление, но е видно, че Доган е по-слаб, в сравнение с преди, а Пеевски е много силен. Въпреки това стратегическото преимущество е на страната на Доган", изтъкна Инджов. 

Според него напрежението е тлеело в ДПС още преди ДПС да заеме ясна позиция за или против първия мандат за съставяне на правителство и това е довело до ескалация на ситуацията. 

"Случващото се с ДПС е много сериозно не само с партията, но и с държавата, защото движението е втора политическа сила поне номинално и при тази ниска избирателна активност на последните избори, тежестта на движението нарасна. Затова процесите в тази партия се отразяват пряко и върху държавното управление", каза Иво Инджов. 

По думите му до сформиране на експертен или технически кабинет няма да се стигне, тъй като парламентът е в насипно състояние и е изключително много парцелиран между шестте партии, а освен това има доста независими депутати. "Съотношението на силите е такова, че не предполага съставяне на кабинет, който да получи трайна подкрепа заради непреодолимите различия между парламентарно представените партии. Големите партии вече са средно големи, нямат такава мощ, както преди и няма кой да поведе бащината дружина към по-добри времена и създаване на по-устойчиво правителство, което да изкара поне една година. При това положение алтернативата е избори наесен отново", подчерта политологът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55