Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където частен инвеститор събаря възражденска къща, за да строи. По реда на закона той е заявил археологическото проучване, което още в първия си ден изненадва археолога Десислава Давидова.
Тя уточни, че находката е в интересен район на града, с многопластови находки от Елинизма до Османската епоха. Става дума за помещение в близост до античната улица, експонирана при Източната порта. Най- вероятно пространства на жилищни или търговски постройки.
Откритата плоча е с размери 70/40 см., намерена е на дълбочина около 1.60 м. Уникалното е колко добре е съхранена плочата, каза археологът, с уточнението, че през вековете мраморният материал се е ползвал като строителен.
Археологът обобщи, че надписите винаги са необикновено професионално предизвикателство, защото с разчитането си могат да послужат за интерпретацията на материала, да направят и връзка със съседни обекти.
Направена е незабавна консултация с д-р Николай Шаранков, специалист по епиграфика, който установява, че най-вероятно става въпрос за почетен надпис от постамент за статуя, датиращ от времето на император Септимий Север (193 - 211 г.).
Това е първата идентифицирана находка от филата "Филипеида"- една от административните единици на града, кръстена на неговия основател. Тя помага да се свърже с друга находка на Античния театър и тя да бъде свързана с този период.
Надписът споменава името на знатния гражданин Вераний, трибун и първожрец на императорския култ във Филипопол. Епиграфът разказа, че Вераний най- вероятно е принадлежал към местната тракийска аристоркрация, получил римско гражданство и е бил включен в римското конническо съсловие и така е започнала кариерата му в римската войска и той достига длъжността "военен трибун". Както и други траки е изпратен да заема най- високи длъжности в града си. Тава е бил един от начините да се интегрира тракийскатокрация в Римската държава, уточни д-р Шаранков.
От надписа се разбира, че Вераний е организирал гладиаторски борби, най- скъпото състезение, за което тогава организаторите а плащали със свои средства.
Д- р Шаранков разкри, че датировката е направена по специфичния шрифт на надписа, характерен именно за времето на император Септимий Север.
Интервютата по темата чуйте в прикачениете звукови файлове.Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..