Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.  Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив. 

Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където частен инвеститор събаря възражденска къща, за да строи. По реда на закона той е заявил  археологическото проучване, което още в първия си ден изненадва археолога Десислава Давидова.

Тя уточни, че находката е в интересен район на града, с многопластови находки от Елинизма до Османската епоха. Става дума за помещение в близост до античната улица, експонирана при Източната порта. Най- вероятно пространства на жилищни или търговски постройки.

Откритата плоча е с размери 70/40 см., намерена е на дълбочина около 1.60 м. Уникалното е колко добре е съхранена плочата, каза археологът, с уточнението, че през вековете мраморният материал се е ползвал като строителен. 

Археологът обобщи, че надписите винаги са необикновено професионално предизвикателство, защото с разчитането си могат да послужат за интерпретацията на материала, да направят и връзка със съседни обекти. 

Направена е незабавна консултация с д-р Николай Шаранков, специалист по епиграфика, който установява, че най-вероятно става въпрос за почетен надпис от постамент за статуя, датиращ от времето на император Септимий Север (193 - 211 г.). 

Това е първата идентифицирана находка от филата "Филипеида"- една от административните единици на града, кръстена на неговия основател. Тя помага да се свърже с  друга находка на Античния театър и тя да  бъде свързана с този период.

Надписът споменава името на знатния гражданин Вераний, трибун и първожрец на императорския култ във Филипопол. Епиграфът разказа, че Вераний най- вероятно е принадлежал към местната тракийска аристоркрация, получил римско гражданство и е бил включен в римското конническо съсловие и така е започнала кариерата му в римската войска и той достига длъжността "военен трибун". Както и други траки е изпратен да заема най- високи длъжности в града си. Тава е бил един от начините да се интегрира тракийскатокрация в Римската държава, уточни д-р Шаранков.

От надписа се разбира, че Вераний е организирал гладиаторски борби, най- скъпото състезение, за което тогава организаторите а плащали със свои средства.

Д- р Шаранков разкри, че датировката е направена по специфичния шрифт на надписа, характерен именно за времето на император Септимий Север.

Интервютата по темата чуйте в прикачениете звукови файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08