За първи път за тази година обявиха оранжев код за опасни горещини. Предупреждението е от Националния институт по метеорология и хидрология и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса. Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица.Очкванията са, че горещата вълна, която се задава, ще подобри температурни рекорди в някои градове у нас. Най-близката, най-топла година е била 2007, когато в Пловдив са измерени рекордите 43 градуса.
Според общопрактикуващият лекар д-р Костадин Сотиров нашият организъм е пригоден към сезоните и като народ сме адаптирани към тази среда. Родени и отрасли сме в среда, в която зимата е много студено, а лятото много горещо, но е добре да знаем какво да правим, за да пазим здравето и живота си.
Най-важното е да пием достатъчно количество вода. По този начин се изпотяваме и охлаждаме и няма опасност за организма. Трябва обаче да разпределим количеството равномерно през деня - на всеки час по една чаша. Това особено важи за възрастните и хронично болните хора и малките деца.
Хората с високо кръвно трябва да се се слядат, за да се корегира терапията.
В горещото време е добре да носим шапка, която обаче се сваля, когато сме на сянка, за да може да "подиша" косата ни. Дрехите също трябва да бъдат съобразени - да са по-светли, широки и да не спарват.
Хората, които работят на климатик трябва да внимават, когато влизат изпотени в охладеното помещение, да не се схванат. Той предупреди, че разликата в температурата трябва да е около 10 градуса.
При топлинен удар първото е пострадалия да се пренесе на сянка и да се охлади, и оводни. При нужда се търси лекарска помощ.
Според д-р Сотиров трябва се съобрази и храната в горещините. Да бъде по-лека, разнообразна с повече зеленчуци и плодове.
По-добре е да се приемат малки количества храна по няколко пъти на ден, вместо да се храним три пъти обилно.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..