Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски. 

Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от декември 2021 г. между община Пазарджик и „Център за рециклиране Пазарджик“, обединяващо няколко фирми. Неустойката се базира на клауза в анекса, според която общината се е съгласила при просрочване на задълженията по изпълнението на договора да дължи 0,5% цялата стойност на договора. А той е сключен на 16 септември 2020 година между общината и консорциума от фирми за 5 години и прогнозната му стойност е 23 милиона лева, уточни кметът Куленски. Той допълни, че средно на месец фактурите към общината са за 400 000 – 500 000 лева, но при забавяне на плащанията дългът пропорционално нараства. Куленски изчисли, че общината дължи по 115 000 лева на ден за просрочени задължения по този договор.

Ще сезираме прокуратурата за действията и бездействията по договора. Ще поискаме тя да изясни ситуацията и да се произнесе дали община Пазарджик е била ощетена от договора и анекса към него, съобщи кметът Куленски. Той обясни, че имат 14-дневен срок да дадат отговор по исковата молба и след това ще се явят заедно с ищеца пред Арбитража, за да се произнесе той „кой крив – кой прав“. Кметът на Пазарджик увери, че ще направят постъпки да бъдат променени условията по договора, който е крайно неизгоден за жителите на общината.

Пред медиите Петър Куленски постави няколко отворени въпроса: „Кой подписа този неизгоден договор? Кой не плащаше фактурите по него от юли до октомври 2023 година? Кой подписа този безумен анекс – делата да не могат да се водят от българския съд, а да се водят от Арбитраж? Случайно ли е избран моментът точно сега да бъде предявен този иск за близо 6 милиона лева към общината?“

Петър Куленски не спомена нито един път името на бившия кмет на Пазарджик Тодор Попов, в чиито мандат е бил сключен този договор на депониране на отпадъци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жителите на Златовръх излизат на протест заради безводието

Водната криза в Златорвъх започва в началото на летния сезон, като проблемът се задълбочава през август. Вече 25 дни жителите в селото са на воден режим. Според заповедта вода трябва да има по 12 часа в денонощието. Според местните тя обаче тече по тръбите за не повече от 2-3 часа, обясни Анна Георгиева. До момента, в който водата..

публикувано на 20.09.24 в 11:50
Димитрия Стайкова

Вендинг машините обезмислят труда на фармацевта

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия..

публикувано на 20.09.24 в 11:11

Обмислят директни полети от Близкия Изток до Пампорово

Никой не е наясно как ще се развият следващите зимни сезони. Според мен има цикличност в сезоните между 10-11 г., заради това смятам, че ще имаме добра зима. Тенденциите са много добри. Прогнозата направи в предаването "Точно днес" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков .  Целогодишното развитие на курорта Пампорово вече е..

публикувано на 20.09.24 в 09:27
Диана Андреева-Попйорданова

България е с най-нисък процент от БВП за култура

Участието на български културни организации в европейския културен живот се нуждае от подкрепа. За необходимостта от целенасочена политика за изграждане на публики и компетентности от най-ранна възраст, устойчивостта на културните продукти и ангажиментите от страна на държавата, за да участват българските организации равнопоставено  в разпределението..

обновено на 19.09.24 в 14:24

Българският еврокомисар получава добър ресор

"Имайки предвид, че това беше област в ресора и на последните двама български комисари, това беше най-естественият избор. Обикновено винаги титулярът наследява своя ресор, макар и да има и изключения, а ако се сменя, се търси да се запази същият ресор. Сега се вижда приемственост и не трябва да се търсят знаци в ресора". Това заяви политологът и бивш..

публикувано на 19.09.24 в 12:30