Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.
Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.
През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на пожарната, за да следят да не би огънят да се възпламени отново.
И днес в битката срещу огнената стихия се включват бойците от 61-а Стрямска механизирана бригада. Тази сутрин 51 военнослужещи с 11 единици техника от състава на Сухопътните войски са на терен и помагат в борбата с пожара в района на село Иван Вазово, област Пловдив.
9 екипа на терен и се борят с огъня – съобщава директорът на пловдивската пожарна ст. комисар Васил Димов. Той съобщи, че засега са опожарени около 20 хил. дка площи – иглолистна и смесена гора и лозя. Като причина за пожара той изтъкна човешката намеса – поради небрежност и дори умишлено.
Четвърти ден армията участва в гасенето на пожарите в страната. Над 200 военни са се включили до момента. Тази сутрин хеликоптер излетя за района на Свиленград, каза в Пловдив служебният министър на отбраната Атанас Запрянов:
"Имаме в района на Пловдивско 61-ва бригада, в Студена също имаме, Тополовградско, наши хора. Всички модули, които имат противопожарна способности, са приведени в готовност. Имаме още два хеликоптера в готовност, ако се наложи, да гасят пожари. Имаме един хеликоптер за екстрена евакуация, ако се наложи, да евакуираме пострадали или застрашени от пожарите хора. Искам да се обърна и към гражданите да бъдат достатъчно внимателни, защото ресурсите на нашата армия не са неограничени. Това всичко струва средства, така, че нека да бъдем внимателни".
Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец - с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Църквата възпява св. Георги като Победоносец заради претърпените страдания за вярата, а подвигът му е вдъхновяващ образец за..
От охранителната фирма "Трафик Секюрити“ излязоха с изявление, в което посочват, че тримата задържани за побоя над четирима мъже пред пловдивско заведение на 30 април са досегашни служители на фирмата, които след инцидента са били уволнени. Инцидентът е възникнал на неохраняван от фирмата обект и извън работното време на лицата, за които се..
Пазарджишкото село Паталеница е единственото в региона, в което на този ден агнетата се пекат колективно. Обичайно на Гергьовден се изпичат над 600 агнета. На 6-ти май Паталеница се изпълва с хора. За местните хора това е курбан за здраве и закрила. "Имаме и много именици". "Аз не помня, откак съм се родил, вече 90 години вървя, всяка..
Музеят на авиацията ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца. Гостите ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция, както и най-новата изложба „Да мечтаеш Космоса“, с рисунки на военния пилот Михаил Григоров. Ще се проведе тематичен..
До месец в пловдивската Областна администрация ще бъде внесен проектът за следващия етап от реконструкцията на Голямоконарско шосе. Съветниците от община „Марица“, на чиято територия е трасето, одобриха на последната си сесия 50 000 лева, с които да бъдат платени на „Напоителни системи“ три имота, попадащи в зоната за разширение на пътя...