За поредна година различни религиозни общности ще честват „Денят на ашурето“ пред Джумая джамия в Пловдив от 11,30 ч. Домакин на проявата е Районното мюфтийство с подкрепата на общината.
Жителите и гостите на града ще могат да опитат безплатно от вкусния десерт. Поздрав към присъстващите ще поднесе групата за турски народни танци „Ачелия“ към Общинския детски комплекс в Крумовград.
Според традицията на този ден мюсюлманите у нас варят ашуре и го раздават на съседите си, независимо от техния етнос и вяра. Едно от преданията за ашурето е, че то е свързано със Стария завет и Ноевия ковчег. Оцелелите след потопа намерили в кораба на Ной 10 вида храни и с тях приготвили това сладко ястие. Тъй като на арабски „ашера“ значи 10, оттук дошло и наименованието на десерта.
Ашурето е сладко ястие от сварена и подсладена със захар пшеница, царевица, стафиди, орехи и други сухи продукти, според мястото и традицията на обществото.
Самосвал се е ударил в указателната табела над платното на магистрала „Тракия“ край Пловдив. Инцидентът е станал около 2 часа тази нощ, след като шофьорът не е свалил каросерията и тя се е закачила в табелата. Вследствие на това камионът се е изправил почти вертикално с кабината нагоре. Шофьорът не е пострадал и е успял да слезе. След близо 4..
За днес Националният институт по метеорология и хидрология издава предупреждение за значителни валежи-от трета степен, „червен код“, за планинските райони на областите Пазарджик, Благоевград и Смолян, от втора степен, „оранжев код“, за 8 области- Кюстендил, София област, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Пловдив и Кърджали, и от първа степен,..
Три награди „Аскеер“ спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико „Без кръв“-за режисура на Диана Добрева, за най-добро представление и за костюми. 34-та церемония по връчване на театралните награди се състоя снощи в театър "Българска армия" в столицата. Актьорът Марин Янев и актьорът и режисьор Ивайло..
Асеновград е бил и остава място на достойни хора – такива, които не се плашат от предизвикателства, които знаят, че с пот на челото се гради бъдеще. Това каза в словото си по повод празника на Асеновград кметът на града Христо Грудев. Майсторът Валентин Йотков и посмъртно Ставрофорен свещеноиконом Христо Попов бяха удостоени със званието..
Продължава спадът в цените на зеленчуците на борсите в страната, както и на други основни хранителни продукти, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цените на почти всички зеленчуци бележат спад тази седмица. Най-значителен е той при пресните картофи - с 28,7 на сто до 2,50 лева за килограм...