Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016).
В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи съществуват единствено за да служат. Една машина внезапно осъзнава, че е различна, когато се влюбва в световноизвестен артист.
Казано накратко- в бъдещето три класически истории оживяват в нов облик:
В „Трите дигитални прасенца“: Талантлива хакерка е отвлечена посред нощ и принудена да извърши предателство срещу работодателя си – могъщата корпорация „Хаймдал“. Последиците са необратими, а Вълкът е по петите не само на жертвата, но и на похитителите;
В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи съществуват единствено за да служат. Една машина внезапно осъзнава, че е различна, когато се влюбва в световноизвестен артист. Нито тялото ?, нито собствениците ? обаче биха позволили такова отклонение. ЧИПеляшка ще има нужда от истинска магия, за да срещне своя любим на Фестивала;
В „Не Хензел и Гретел“: Когато синът на влиятелен бизнесмен изчезва безследно, той се обръща за помощ към адвокатите Максимилиан Хексъл и Анита Гретел. Подмамени от апетитно възнаграждение, двамата попадат в зловещ капан, от който нямат шанс да се измъкнат невредими.
Говорихме за  приказките от бъдещето и  дали докато сънуваме мечти в настоящето , има опасност да се събудим в  кошмара на фантастична реалност. За литературата и нейните различни проявления и за неутолимото любопитство на хората към живота на  потомците, за новите проекти , творческия екип на книгата и усещането на автора за времевия хоризонт,  в който се разгръщат неговите истории.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, и в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00

"От Аз-буки до ИИ" - събития в НБ "Иван Вазов"

Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..

публикувано на 16.04.25 в 12:28

"Резонанс" показва изложбата „30 години випуск 1995 на НХГ"

Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..

обновено на 16.04.25 в 08:00

В Раковски обсъждат българската следа в Троянската война

Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски.  В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..

публикувано на 16.04.25 в 07:09