Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региона на страната, лошо управление на политиките в образователната система. Това са само част от констатациите на одиторите на Сметната палата след извършения от тях одит на това доколко държавата осигурява качество на училищното образование.
Изводът на експертите е, че действията на Министерството на образованието и науката не са достатъчно ефективни за постигане на качествено училищно образование в България.
Люба Йорданова от „Заедно в час“ е категорична, че системата се нуждае от цялостна реформа, която да започне с това какви хора искаме да излизат от училищата – какви знания, умения и нагласи трябва да притежават.
„Този одит за мен ясно показва нуждата от реформа. Разбира се, че тя е възможна. Цялостни и пълни реформи в системата на училищното образование, са се случили в много други държави. Мога да дам примери от последните години, когато държави като Полша, Естония, Чехия, които след лошите резултати на техните ученици, решават да направят една истинска реформа в образователните си системи“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Люба Йорданова от „Заедно в час“.
Според нея е необходима и промяна в учебните планове и учебниците. Трябва да има и критерии за оценка на работата на учителите.
„След като сме определили целите и какво искаме от училищата да развият в учениците, трябва да видим и по какви критерии да познаем дали това се е случило. В момента имаме един критерий - матурите и националното външно оценяване. Тези изпити не показват истинската картина на българското образование. Най-малкото заради частните уроци. Както разбираме от този одит – над 60% от родителите плащат за такива, именно за да подготвят децата си за тези изпити. Което означава, че ние не знаем как са се справили училищата“, коментира Люба Йорданова.
Цялото интервю с Люба Йорданова можете да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..