Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средното образование се нуждае от цялостна реформа

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региона на страната, лошо управление на политиките в образователната система. Това са само част от констатациите на одиторите на Сметната палата след извършения от тях одит на това доколко държавата осигурява качество на училищното образование.

Изводът на експертите е, че действията на Министерството на образованието и науката не са достатъчно ефективни за постигане на качествено училищно образование в България.

Люба Йорданова от „Заедно в час“ е категорична, че системата се нуждае от цялостна реформа, която да започне с това какви хора искаме да излизат от училищата – какви знания, умения и нагласи трябва да притежават.

„Този одит за мен ясно показва нуждата от реформа. Разбира се, че тя е възможна. Цялостни и пълни реформи в системата на училищното образование, са се случили в много други държави. Мога да дам примери от последните години, когато държави като Полша, Естония, Чехия, които след лошите резултати на техните ученици, решават да направят една истинска реформа в образователните си системи“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Люба Йорданова от „Заедно в час“.

Според нея е необходима и промяна в учебните планове и учебниците. Трябва да има и критерии за оценка на работата на учителите.

„След като сме определили целите и какво искаме от училищата да развият в учениците, трябва да видим и по какви критерии да познаем дали това се е случило. В момента имаме един критерий - матурите и националното външно оценяване. Тези изпити не показват истинската картина на българското образование. Най-малкото заради частните уроци. Както разбираме от този одит – над 60% от родителите плащат за такива, именно за да подготвят децата си за тези изпити. Което означава, че ние не знаем как са се справили училищата“, коментира Люба Йорданова.

Цялото интервю с Люба Йорданова можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Днес българите не могат да се съединят около лъжи

Точно днес честваме 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румели. Специален момент от историята ни, който ни дава повод да се замислим – къде сме днес и защо сме толкова разделени като общесво? В студиото на Радио Пловдив писателят и историк Йордан Велчев и известният художник Иван Тотев подчертаха, че големият въпрос..

публикувано на 06.09.24 в 10:51

Не можем да живеем добре, ако не работим за националния интерес

„Нито един от нас не може да живее добре и щастливо, ако не работим за общия национален интерес на България“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Стоянов, президент на България в периода 1997 – 2002 г. Според него българите трябва да имат самочувствие и да се измъкнат от дребнавите ситуации, в които попадаме толкова често..

публикувано на 06.09.24 в 09:10

Енергията на ЕСК трябва да продължи с акцент върху децата

Точно на 5 септември пред 10 години започна тази пловдивската приказка - Европейска столица на културата, а д-р Марияна Чолакова е един от най- отдадените на каузата и премина през целия нелек път на кандидатстването и реализацията на проекта. Пловдив отбелязва 10 години от обявяването си за ЕСК Днес тя припомни хората, с чиято енергия се роди..

публикувано на 05.09.24 в 11:16

24 часовият ни ритъм ни определя като южняци с балансиран режим

Много спим, малко работим, така на пръв поглед изглежда изводът от изследването "Бюджет н авремето", който НСИ оповести.  Оказва се, че населението на страната отделя за сън, хранене и други лични грижи средно по 12 часа и 28 минути от денонощието. За дейности, свързани с работа, учене и домакински задължения - 5 часа и 28 минути, за свободно време и..

публикувано на 05.09.24 в 10:50

Скептични сме за резултата от конкурсите за школски директори

Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част. "Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10..

публикувано на 05.09.24 в 10:34