Масовото измиране на риба в яз. "Пясъчник" и ниското ниво на водата коментира в предаването "Точно днес" директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов.
По време на срещата при областния управител преди дни той уточни, че обемът на водата е 2,5 пъти по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
"Направихме няколко проверки, взехме и 2 проби от водата. Рибата в язовира измира вследствие на ниските нива на водата и високите температури, както и на образувалия се интензивен цъфтеж на водорасли във водоема, което намалява кислорода, особено през нощта", обясни директорът на пловдивската "Басейнова дирекция".
Допреди 10-12 години е имало помпи, които са вдигали нивото на водата от напоителния канал край Лесичово. Сега обаче постъпват води само от река Калаващица, което не е достатъчно, за да се възстанови обемът на язовира, който се ползва за напояване.
"Положително е, че не измират риби като толстолоб и каракуда, които са масови. Решението е, че да се задържи обемът на язовира да не пада под 10 млн. кубични метра, а той сега е около 16,5 млн. куб.м. "Напоителни системи" наистина правят всичко този язовир да се ползва само когато не им достигат води от напоителния канал", смята Узунов.
По думите му метеорологичните условия - суша и високи температури, са основната причина за проблема.
На територията на Пловдивска област освен яз. "Пясъчник" и язовир "Домлян" е под 50 % от обема си. На територията, обслужвана от дирекцията, има още 3 други язовира с намален обем, в рамките от 32 до 45 %, но те се ползват за напояване и производство на електроенергия. Това са "Копринка", "Жребчево" и "Тополница", посочи Узунов.
Той коментира и пресъхването на река Стряма край Трилистник. "Наистина има нерегламентирано отбиване на водата, но не само то е причина за пресъхването. Водата изчезва буквално в началото на селото и после тече само като вада. Явно заради поливането на дворовете, но не сме установили нарушители", каза той.
Цялото интервю на Яница Марова с директора на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов е в прикачения файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..