От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от Историческия музей в града. Последното му завръщане беше през ноември миналата година.
Деветте съда от тракийския сервиз ще заемат подобаващото си място в зала трезор в Исторически музей в Панагюрище. Тя е изградена изцяло с дарителски средства на "Асарел - Медет" АД и проф. Лъчезар Цоцорков, меценат на културата, добавят още от музея, като припомнят, че целогодишно в залата трезор в музейния комплекс постоянно е експонирано копие на Панагюрското златно съкровище.
Панагюрското съкровище е открито през 1949 г. и се състои се от 9 златни предмета с общо тегло малко над 6 кг - ритони, кани-ритони, амфора и една фиала. Счита се, че съкровището е от края на четвърти началото на трети век пр. Хр. Съдовете са с различни изображения на редица древногръцки божества и герои - Хера, Атина, Афродита, Аполон, Артемида, Дионис, Силен, Нике, Херакъл, Тезей, Парис. Има изображения на крилати сфинксове и амазонки. Фиалата от съкровището е с украса от африкански глави, припомнят от музея.
Възстановенo е движението на автомобили по ремонтирания участък на Голямоконарско шосе. Остават довършителни дейности, осново в локалното платно. Окончателно ремонтът трябва да приключи до 20 декември. Новото осветление е енергоефективно, с LED лампи. Пътната настилка е направена от 20 см. битумизирана смес, 4 см. биндер и още 4 см. плътен..
Разследващи от пловдивската Икономическа полиция разкриха схема за присвояване на чужда собственост в големи размери. Задържан е 42-годишен шофьор на камион, който отклонил стока на водеща фирма за матраци, предназначена за износ в Румъния. Срещу него е образувано досъдебно производство по сигнал, че на фирмата е нанесена щета за 77 000 лева,..
Лека кола влетя в аптека на ъгъла на улиците „Богомил“ и „Родопи“ в Пловдив снощи около 22 часа. Инцидентът става след като заради отнето предимство колата се блъска с такси, отскача от платното и влиза в сградата с цялата си предница. Няма пострадали хора. От полицията съобщиха, че на виновния шофьор е съставен акт за нарушение..
Пловдивската полиция издирва млада жена, заподозряна за кражба на стоки от дрогерия на ул. „Тракия“ 54 а в града. Откраднати са 2 козметични продукта за лице на обща стойност над 12 0лв. При преглед на записите от видеокамерите станало ясно, че млада жена изважда артикулите от опаковките им с етикети за защита от кражба, прибира ги в чантата си..
Мъж на 23 г. е починал след скандал на улица снощи в Мадан. От Окръжната прокуратура в Смолян заявиха, че по случая ще бъде дадена информация по-късно днес. По неофициална информация на „24 часа“ младият мъж е нападнат, пребит, а след това застрелян. От прокуратурата нито потвърдиха, нито отрекоха информацията, че има задържани заподозрени лица..