Според депутата от ИТН Станислав Балабанов, той и неговите колеги искат да се случи нещо за българското общество и то - хубаво.
"Дали това може да стане, е въпрос на лична отговорност, на осъзнат дълг към държава и на разум сред лидерите и политиците, изпратени в парламента от хората, защото те са нашите работодатели. В крайна сметка хората са ни изпратили да сме в тяхна полза и да работим така, че животът ни като общество да бъде подобрен. Иначе всичко друго е някаква вътрешнопартийна битка, амбиция, борба, от която видимо смисъл няма", посочи Балабанов в програма "Точно днес" на Радио Пловдив.
По думите му политическите представители и партии в българския парламент през последните години са ясното огледало, пред което се е изправило българското общество. Депутатът призна за лидерските битки и ясната ненавист между конкретни личности от различни лагери, но подчерта, че България е изпаднала в тежка и дълбока политическа криза, в която трябва да бъде внесен разум и да се види може ли да се работи.
"Просто е - сядаме на масата, за да работим по приоритети, закони и програма, с ясни срокове за изпълнение. Ако намерим разбирателство и воля сред останалите за тяхното приемане и фиксиране, чак тогава идва ред на имена, личности и експертиза и тези неща също ще бъдат произведени в духа на колективния труд, защото всичко останало е тесен личен интерес", смята Балабанов. И добави:
"Провали ли се 50-ят парламент и идем ли на избори, край с възможността да дойдат парични средства от Плана за възстановяване и устойчивост, край с надеждите за къса писта по отношение на приемане на България в реален Шенген, защото сега сме само по въздух и виждате, останахме си във въздуха по тази тема. Отделно - нормална писта за провеждане и приемане на закон за еврото, а не политически декларации, просто някой да се хареса някъде, без да отчита факта, че за толкова кратко време държавата не може да се справи с това законодателство. Има и редица други сектори - борбата с нелегални мигранти, с демографската криза, предоговарянето на Зелената сделка, за да можем да спасим семействата в Стара Загора. Много са нещата", изброи народният представител.
Според него има неща, които могат да се случат и за по-кратко време, но примерно едно реално работещо антикорупционно законодателство няма как да стане за три седмици, нито за три месеца.
"Затова, ако намерим мнозинство по приоритети и законодателна програма, всеки един закон и приоритет ще бъдат фиксирани със стартов и финален срок за изпълнение. Така хората ще могат да проверят дали се спазват сроковете и ако не, ще знаят кой носи политическата отговорност и ще могат да поискат оставки. Така е честно!", коментира Станислав Балабанов.
Чуйте още в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..