С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.
Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово произнесе председателят на ВМРО Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната. Пред дошлите да почетат героизма и паметта на загиналите родолюбци, отдали живота си във въстанието от 1903 г., той подчерта, че въпреки опитите на Великите сили да осуетят въстанието с помощт, която са оказали на Османската империя, илинденско-преображенските българи са вдигнали въстанието, жертвайки живота си в сраженията, работата и семействата си за България.
„Днес ние трябва да си зададем простия въпрос готови ли сме поне един час, една минута на ден да мислим за България и за нейния народ, а не как да оцелее всеки сам за себе си. Защото, ако онези хора тогава бяха мислили всеки сам за себе си, нямаше да сътворят епопеи като Априлското или Илинденско-Преображенското въстание. Левски го е казал, това зависи от нашите задружни сили“.
Каракачанов отправи призив към българите да възстановят онзи дух, който го е издигал през вековете и го е правил народ достоен за уважение, а не народ, който е заобикалян, защото няма национално самочувствие и не може да формулира своител интереси.
"Народ, който няма памет за своите герои, не се гордее със своите герои, а търси нови кумири, е обречен на изчезване и разруха. Сега сме във фазата на разрухата. Ние имаме своите герои и своите примери за подражание. Затова не трябва да търсим примери за подражание или копиране на опит от Изток или Запад, а да вървим по пътя на тези хора".
В честването с водещ Златко Павлов, се включиха заместник-кметът Пламен Панов, представители на общинската управа, военен духов оркестър, почетна рота от Гарнизон Пловдив, венценосци, членове на комитет „Родолюбие“ и граждани.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..