С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.
Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово произнесе председателят на ВМРО Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната. Пред дошлите да почетат героизма и паметта на загиналите родолюбци, отдали живота си във въстанието от 1903 г., той подчерта, че въпреки опитите на Великите сили да осуетят въстанието с помощт, която са оказали на Османската империя, илинденско-преображенските българи са вдигнали въстанието, жертвайки живота си в сраженията, работата и семействата си за България.
„Днес ние трябва да си зададем простия въпрос готови ли сме поне един час, една минута на ден да мислим за България и за нейния народ, а не как да оцелее всеки сам за себе си. Защото, ако онези хора тогава бяха мислили всеки сам за себе си, нямаше да сътворят епопеи като Априлското или Илинденско-Преображенското въстание. Левски го е казал, това зависи от нашите задружни сили“.
Каракачанов отправи призив към българите да възстановят онзи дух, който го е издигал през вековете и го е правил народ достоен за уважение, а не народ, който е заобикалян, защото няма национално самочувствие и не може да формулира своител интереси.
"Народ, който няма памет за своите герои, не се гордее със своите герои, а търси нови кумири, е обречен на изчезване и разруха. Сега сме във фазата на разрухата. Ние имаме своите герои и своите примери за подражание. Затова не трябва да търсим примери за подражание или копиране на опит от Изток или Запад, а да вървим по пътя на тези хора".
В честването с водещ Златко Павлов, се включиха заместник-кметът Пламен Панов, представители на общинската управа, военен духов оркестър, почетна рота от Гарнизон Пловдив, венценосци, членове на комитет „Родолюбие“ и граждани.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..
Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес. Според Диана Георгиева -..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..