В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи.
Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за едноседмичен интензивен курс по дирижиране. Курсът се ръководи от някои от най-изтъкнатите преподаватели в света, включително Маестра Льоне, при която Илиян се обучава, е завършила своето музикално образование в Швеция и Ню Йорк и е посветила живота си на хоровото изкуство.
Вдъхновен от международната атмосфера и високия професионализъм на обучението, Илиян решава да направи нещо специално. Той сформира хор от своите съкурсисти, всички млади и талантливи диригенти от различни краища на света, и ги убедил да научат и изпълнят българска фолклорна песен. И така, с голям плам и ентусиазъм, новопостъпилите диригенти се съгласяват и се впускат в предизвикателството.
Репетициите са били интензивни, но резултатът - впечатляващ. Хорът изпълнява българската песен с такава страст и енергия, че пленява не само обучаващите се в курса, но и всички други присъстващи. Българският фолклор, представен от международния хор, внася в залата духа и богатството на нашата култура.
"Много от колегите ми споделиха, че са впечатлени от българския фолклор и искат да научат още песни от нашия край," разказва Илиян. Това не е само успех за него лично, но и признание за красотата и уникалността на българската музикална традиция.
Така един млад талант от Пловдив успява да превърне едноседмичния курс по дирижиране в Норвегия в истинско културно събитие, оставяйки незабравими спомени у всички участници. Илиян Тиганев не само доказа своите умения като диригент, но и представи България по най-добрия възможен начин - чрез музиката.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..