Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хор от диригенти изпя български фолклорен бисер


В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи.

Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за едноседмичен интензивен курс по дирижиране. Курсът се ръководи от някои от най-изтъкнатите преподаватели в света, включително Маестра Льоне, при която Илиян се обучава, е завършила своето музикално образование в Швеция и Ню Йорк и е посветила живота си на хоровото изкуство.

Вдъхновен от международната атмосфера и високия професионализъм на обучението, Илиян решава да направи нещо специално. Той сформира хор от своите съкурсисти, всички млади и талантливи диригенти от различни краища на света, и ги убедил да научат и изпълнят българска фолклорна песен. И така, с голям плам и ентусиазъм, новопостъпилите диригенти се съгласяват и се впускат в предизвикателството.

Репетициите са били интензивни, но резултатът - впечатляващ. Хорът изпълнява българската песен с такава страст и енергия, че пленява не само обучаващите се в курса, но и всички други присъстващи. Българският фолклор, представен от международния хор, внася в залата духа и богатството на нашата култура.

"Много от колегите ми споделиха, че са впечатлени от българския фолклор и искат да научат още песни от нашия край," разказва Илиян. Това не е само успех за него лично, но и признание за красотата и уникалността на българската музикална традиция.

Така един млад талант от Пловдив успява да превърне едноседмичния курс по дирижиране в Норвегия в истинско културно събитие, оставяйки незабравими спомени у всички участници. Илиян Тиганев не само доказа своите умения като диригент, но и представи България по най-добрия възможен начин - чрез музиката.


Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11