"Когато има замърсяване на въздуха вследствие на пожари, първото нещо, което човек трябва да направи, ако е в собствения си дом, е да затвори прозорците и по възможност да не излиза навън. Ако това се налага, добре е да се носят предпазни маски. Моите наблюдения са обаче, че нещата с маските не седят добре. Дори по време на ковид пандемията беше доста трудно да се прилага това защитно средство", посочи доц. Ходжев.
Според него носенето на маски е въпрос на манталитет. Той изрази надежда, че младото младото поколение ще има по-отговорно отношение по отношение на собственото си здраве.
По думите на пневмолога при подобни бедствия системата за ранно предупреждение трябва да уведомява гражданите, но на този етап тя върви на приливи и отливи. "Мисля, че в бъдеще нещата ще се развият в по-позитивен план, особено като сравним нещата в миналото, с Чернобил и т.н. Сега има нагласа хората да бъдат предупредени, но не всичко все още сработва както трябва", смята лекарят.
Началникът на пневмо-фтизиатричната клиника в УМБАЛ "Свети Георги" разкри как влияят фините прахови частици (ФПЧ) на човешкото здраве. "Когато имаме някакво бедствие, каквото е един пожар, на практика се отделят ФПЧ с много малък диаметър. По-големите частици се отлагат в горните дихателни пътища и могат да доведат до тяхното дразнене и до кашлица. По-опасни обаче са фините прахови частици, които могат да проникнат дълбоко в белите дробове и да предизвикат проблеми за пациенти с бронхиална астма и ХОББ. Може да се получи обостряне на тези заболявания и да настъпи пристъп на задух, което е едно драматично и спешно състояние и изисква лекарска помощ", подчерта той.
Според пневмолога хронично замърсяване на въздуха обикновено се случва при някои климатични промени. "Например, когато има мъгла и ако това нещо често се повтаря, замърсяването на въздуха става рисков фактор за редица белодробни и сърдечно-съдови заболявания и също води до рискове за развитие на карцином на белите дробове - най-честия карцином при мъжете в България. Но подчертавам, че основният фактор е тютюнопушенето. Белите дробове са създадени в тях да влиза само чист въздух. Всичко друго може да доведе до проблеми", обясни специалистът.
Пой напомни, че СЗО гледа много сериозно на проблема с мръсния въздух, тъй като има тенденция към завишаване на тези случаи там, където въздухът не е достатъчно чист.
Чуйте още в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..