Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „Св. Георги“.

"Когато има замърсяване на въздуха вследствие на пожари, първото нещо, което човек трябва да направи, ако е в собствения си дом, е да затвори прозорците и по възможност да не излиза навън. Ако това се налага, добре е да се носят предпазни маски. Моите наблюдения са обаче, че нещата с маските не седят добре. Дори по време на ковид пандемията беше доста трудно да се прилага това защитно средство", посочи доц. Ходжев. 

Според него носенето на маски е въпрос на манталитет. Той изрази надежда, че младото младото поколение ще има по-отговорно отношение по отношение на собственото си здраве. 

По думите на пневмолога при подобни бедствия системата за ранно предупреждение трябва да уведомява гражданите, но на този етап тя върви на приливи и отливи. "Мисля, че в бъдеще нещата ще се развият в по-позитивен план, особено като сравним нещата в миналото, с Чернобил и т.н. Сега има нагласа хората да бъдат предупредени, но не всичко все още сработва както трябва", смята лекарят. 

Началникът на пневмо-фтизиатричната клиника в УМБАЛ "Свети Георги" разкри как влияят фините прахови частици (ФПЧ) на човешкото здраве. "Когато имаме някакво бедствие, каквото е един пожар, на практика се отделят ФПЧ с много малък диаметър. По-големите частици се отлагат в горните дихателни пътища и могат да доведат до тяхното дразнене и до кашлица. По-опасни обаче са фините прахови частици, които могат да проникнат дълбоко в белите дробове и да предизвикат проблеми за пациенти с бронхиална астма и ХОББ. Може да се получи обостряне на тези заболявания и да настъпи пристъп на задух, което е едно драматично и спешно състояние и изисква лекарска помощ", подчерта той. 

Според пневмолога хронично замърсяване на въздуха обикновено се случва при някои климатични промени. "Например, когато има мъгла и ако това нещо често се повтаря, замърсяването на въздуха става рисков фактор за редица белодробни и сърдечно-съдови заболявания и също води до рискове за развитие на карцином на белите дробове - най-честия карцином при мъжете в България. Но подчертавам, че основният фактор е тютюнопушенето. Белите дробове са създадени в тях да влиза само чист въздух. Всичко друго може да доведе до проблеми", обясни специалистът. 

Пой напомни, че СЗО гледа много сериозно на проблема с мръсния въздух, тъй като има тенденция към завишаване на тези случаи там, където въздухът не е достатъчно чист. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00