Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е Културната карта на България – Родопите.

Програмата им е интензивна, като включва както класически лекции, така и съвременни форми на обучение. Маршрутът на пътуващия семинар обхваща важните културни топоси в региона, сред които и Бачковския манастир и Асеновата крепост.

„Ще могат да слушат за Перперикон, за траките, да се опитат да си избият сами масло. Ще опитат ежедневието на Родопите – днешно, съвременно, но и онова, което е паметта на Родопите за миналото.

Ще слушат и лекции по развитие на езика, древни ритуали и модерната им актуализация. Предвидени са и множество дискусии, които ще пропукват стереотипите.

Разделени на екипи през цялото време ще работят по определена тема, като накрая чрез визуално представяне ще покажат как те виждат България“, обясни единият от организаторите проф. Любка Липчева-Пранджева.

Подчерта още, че за славистите българският език е изключително важен, затова и има голям интерес към езика ни.

Добави, че за Балканските народи няма проблем да разберат голямото присъствие на турцизми в българския език.

„Изключително трудно е за народите, които имат голяма дистанция от нас, да разберат глаголните времена и формите им на употреба. Те стават сериозен проблем, защото не само липсва представата за преизказно наклонение, но и липсва представата за свършен и несвършен вид на глагола, идеята, че през глаголната форма се предава не само модалност, но и дали съм свидетел на събитието“, обясни проф. Любка Липчева-Пранджева

Семинарът е част от от Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54