Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката срещу ГЕРБ е актуална, всички са против партията и Пеевски, каза проф. Христова

Рая Назарян може и да падне от поста председател на НС

"Игра на тронове" се разиграва в българската политика, смята политическият психолог

В очакване на политически новини и дата за поредните предстоящи парламентарни избори говорим "Точно днес" с политическия психолог проф. Антоанета Христова.

"Най-важният въпрос сега е кога ще дойде критичният момент за промяна за голяма част от обществото, за тези, които не гласуваха досега и нямат намерение да гласуват. Нещата са толкова хаотични и без ясна мисъл за близка и далечна перспектива, че ми се струва, че всичко се търкулна по нанадолнището. Понеже все пак има и здравомислещи хора, на тях се надявам, че няма да си разбием държавата", коментира политическият психолог.

Тя прогнозира, че може и да се стигне до оставката на председателя на НС Рая Назарян, ако се събере необходимото мнозинство.

"Убедена съм, че сега тече т.нар. "Игра на тронове" и в нея е най-важното да бъде свален най-силният. Битката е срещу тези, които имат най-силно изразена формална и неформална власт, затова битката срещу ГЕРБ и Бойко Борисов, както и Делян Пеевски е актуална. Затова мисля, че Рая Назарян може да падне от "трона" на председател на НС", обясни проф. Христова.

Каквито и да са сега сформираните мнозинства, те са временни и безпринципни, защото се подчиняват на личните интереси и страхове, смята тя. 

"Всеки може да смени Рая Назарян, стига да не е човек на ГЕРБ или Пеевски. Това е концепцията на войната", подчерта проф. Христова.

Не може до безкрай да живеем в такава несигурност и поляризация, вече идва краят на този период на търпимост. "Може би има сериозни намерения да се направи правителство след тези избори, независимо от кого и на каква основа, за да се запази властта. Това е силният мотив, продиктуван от страха. Идва развръзка", прогнозира политическият психолог.

Решението е достатъчно много хора да отидат да гласуват или пък твърде много хора да не отидат да гласуват. Тогава обаче ще се стигне до авторитарно управление и израждане на управлението. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Антоанета Христова е в прикачения файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06