Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Растат приходите от туризъм в Пловдив

С 1% са се увеличили нощувките в хотелите и останалите места за настаняване в Пловдивска област през юни тази година в сравнение със същия месец на 2023-а, сочат данните на Териториалното статистическо бюро в Пловдив. 

62 300 души са пренощували в хотели, мотели, къмпинги, хижи и др., като по-голямата част от тях – над 75%, са българи. Повечето са нощували в 3 до 5-звездни хотели и средно са останали там по две нощи. 15 400 са чужденците, преспали в местните хотели. Над 67% от тях са нощували в 4 и 5-звездни места за настаняване и също са останали за по две нощувки.

Като цяло чуждите туристи са предпочели по-високият клас хотели в областта, докато българите са заложилина преспиване и в по-нисък клас места за настаняване – с по 1, 2 и 3 звезди. Най-много са чужденците, дошли в Пловдивско от Турция, Испания, Германия, Израел и САЩ.

Приходите от нощувки през юни месец достигат 9,3 млн. лв., като по-голямата част от приходите – 6,5 млн. лв., идват от български граждани. В сравнение със същия месец на миналата година приходите от нощувки са се увеличили с 8,5 на сто.

Общият брой на нощувките в Пловдивска област са над 127 хиляди, с 0,8% повече, в сравнение с миналата година. От друга страна броят на местата за настаняване и леглата в тях е леко намалял.  Общата заетост в тях е над 34%, като традиционно тя е най-висока в хотелите с 4 и 5 звезди, следвани от тризвездните места за настаняване. Заетостта на легловата база се е повишила с почти 1%. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът огледа невралгичните ремонти в Пловдив

Кметът Костадин Димитров направи инспекция на важни за Пловдив инфраструктурни обекти, които се изпълняват в момента. Той бе придружен от ресорния си заместник Хакъ Сакъбов, главния архитект на Община Пловдив Яна Желязкова и шефа  на дирекция „Строителство и инвестиции“  Христина Плачкова. Като интензивни се определят темповете на ремонтите..

обновено на 28.07.25 в 17:31

70 огнища на шарка по овцете и козите в област Пловдив са ликвидирани

Заради огнищата на шарка по дребните преживни животни вицепремиерът Томислав Дончев свика извънредно заседание на Централния епизоотичен съвет. Към момента в България са регистрирани 97 огнища на шарка, като са засегнати над 10 000 животни. Най-голяма концентрация на заболяването има в област Пловдив, където вече са ликвидирани 70 огнища. Болестта..

публикувано на 28.07.25 в 16:32

Пияни гуляйджии нападнаха и раниха полицаи във Ветрен дол

Петима души от пазарджишкото село Ветрен дол са задържани за хулиганство, съпротива при задържане и причиняване на леки телесни повреди на полицейски служители.  Инцидентът е от събота вечер, когато полицейски екип от Септември се отзовал на сигнал за висока музика във Ветрен дол. В една от махалите на селото билзо 40 души празнували рожден ден..

публикувано на 28.07.25 в 12:50

Цените на билетите за Археологическия музей поскъпват от 01.08.

Регионалният археологически музей - Пловдив обяви нови, по – високи цени на редовните и семейни билети и безплатен вход за всички пенсионери от 1 август. От 6 на 8 лева се увеличава цената на редовния билет. Семейният става 15, вместо досегашните 10 лева. Запазва се цената от 2 лева за ученици и студенти. Експозицията е с безплатен вход за..

публикувано на 28.07.25 в 12:40

Арестуваха шофьор, предложил на полицай 100 лева "за почерпка"

Шофьор от Пещера беше арестуван, след като опитал да подкупи полицай по време на пътна проверка в Брацигово. . Малко след полунощ в събота, автопатрул спрял джип с чужда регистрация на кръстовище в Брацигово. 46-годишният мъж, който шофирал без книжка предложил на полицая 100 лева за "почерпка, за да не бъде глобен. Освен че веднага е..

публикувано на 28.07.25 в 12:30