Според него това е останало наследство от комунизма. По повод протеста в защита на Калин Стоянов и запазването на поста му служебен министър на вътрешните работи Гунев подчерта, че служителите, които са излезли на улицата го приемат като защита, а не като политическо оцеляване.
Причината е, че те възприемат Калин Стоянов като висш полицай, защото той самият се държи като такъв.
„Калин Стоянов по-скоро реагира като полицай, отколкото като политик, т.е. навлиза в детайлите на едни оперативни решения и коментари, които по-скоро отиват на главен секретар, отколкото на политик.
Мисля, че това създава известно объркване сред служителите на МВР, които започват да го приемат не като политическо лице, а като главен секретар и затова се втурват да го защитават.
В някакъв смисъл той е такъв, защото е полицай от кариерата, който преди няколко месеца беше повишен в ролята на министър. Това е практика, която според мен е вредна.
Това е практика, която рядко се среща в Европа. В Европа министрите никога не са полицаи, има ясно разделение между политическо и професионално ръководство. Управлението на полицията като такава не се прави лично от министъра“, коментира Гунев.
По повод инцидента в Пловдив, при който полицай беше убит от сина си на работното му място, Гунев обясни, че малките компромиси водят до големи проблеми. Подчерта още, че не само в МВР, но и във всички държавни институции, малките компромиси са нещо регулярно – компромиси със строги правила, правене на дребни услуги.
„В МВР има множество разпоредби, които не са ясно разписани. Липсват изрични правила. Това, с което гражданите най-често се сблъскват е начинът, по който се провеждат проверките на КАТ. Ако прочетете инструкцията как точно трябва да се провеждат, ще видите, че има толкова много празни полета. Всичко е разписана общо, което позволява да се стига и до корупция.
Не съм конкретно запознат с вътрешните правила и инструкции, които са съществували в областната дирекция, но не изключвам и там да не е било разписано в такива детайли, които да предполагат стриктно спазване и прилагане.
Другото, което липсва, е как се прилагат правилата и как се следи тяхното прилагане при различните стъпала в МВР.
Трябва да се направи преглед на съществуващите правила, както и как се прилагат в системата, правят ли се реални проверки за спазването им “, каза Гунев.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..