Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови екзотични риби в Природонаучния музей

4
Снимка: РПНМ-Пловдив

Две екзотични риби от групата на рибите балони са най-новото попълнение в морския аквариум на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Те са от видовете Диодон и Аротрон и като всички риби-балони могат да се надуват при стрес. Това лято музеят се снабди и с други интересни експонати, които вече красят витрините с препарирани животни.

"Рибата Диодон е огромен екземпляр от групата на рибите балони с размер около 25 см, които при стресиращи обстоятелства се надуват с бодли, а другото попълнение на морския ни аквариум е още една риба от същата група – това е аротрон. От един зоомагазин в София се обърнаха към нас да ни бъдат дарени, така че тези риби вече имат нов дом при нас", обясни директорът на музея д-р Огнян Тодоров.

Според него тези риби са доста скъпи и много трудно се добиват, защото идват от Индонезия, Сингапур и Малайзия. Има си специализирани фирми, които ги доставят и изискват специфични грижи, които са осигурени в аквариума на природонаучния музей.

Съвсем наскоро музеят се е сдобил със седем вида препарирани папагали - три вида ара и няколко какаду. 

"Това са едни от най-красивите и редки видове папагали, те са препарирани и вече са разположени във витрината във фоайето с екзотичните видове птици. Птиците впечатляват с цветовете и размерите си. Загинали са в клиниката за лечение и оттам ни ги предоставиха като дарение", посочи Тодоров.

Той съобщи също, че преди около месец и половина са закупени препариран женски хипопотам с дължина близо два метра и половина, алпийски козирог и черна африканска антилопа. 

"От доста време се опитвам да намерим препариран хипопотам и най-сетне успяхме да го закупим от лицензирана препараторска работилница в Австрия. Взехме ги изключително изгодно, защото само отстрелването на козирог струва около 20-25 000 евро. А всъщност ние ги закупихме почти на символична цена, тъй като студиото си разпродаваше колекцията и имахме огромен късмет", поясни директорът на музея.

Той разказа, че през есента двама уредници от музея ще пътуват към Антарктида с кораба „Кирил и Методий“ и ще присъстват на цялата експедиция с екипа на проф. Пимпирев. Целта е да съберат голямо количество риби и безгръбначни, за да може да се напълни ледения аквариум. В момента оцелялата риба в него се чувства добре и е увеличила размера си двойно, каза Огнян Тодоров. 

Ръководството на музея е осъществило и връзка с препараторски работилници в Австралия, откъдето възнамерява да подсигури торбести бозайници, за да се обогати експозицията. Ще бъдат закупени препарирани ехидна, птицечовка, торбест дявол и вомбат. Тъй като износът на австралийски животни е доста сложен процес, от музея са подали искане за разрешително за износ до австралийското министерство на околната среда и се очаква до няколко седмици то да бъде одобрено, за да бъдат закупени екземплярите. За тях са заделени средства, а с тази придобивка музеят ще разполага с едни от най-интересните бозайници в света.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Уроци по щастие - познаваме ли себе си

Пореден епизод на "Уроци по щастие" във февруарския им вариант, в който разглеждаме предизвикателствата във връзката през 2025г. Днес поставяме въпроса "Познаваме ли себе си?"! Разглеждаме този въпрос с консултанта ни психолог и семеен терапевт Петя Георгиева, която разглежда детайлите по темата, споделя от професионалния си опит. Насоки за спраяне с..

обновено на 12.02.25 в 14:51

Анималотерапия - помощ за хората с увреждания

Разказваме ви и за терапията с животни - метод за работа с хора с увреждания, и едно анкетно проучване по темата, което провежда Деница Маргаритова.  Анималотерапията, известна още като зоотерапия, представлява диагностика или лечение на различни медицински състояния с помощта на животни. По същество, анималотерапията е общо понятие, включващо..

публикувано на 12.02.25 в 14:36

Изложбата „Amore Fati“ в Денят на влюбените

 Amore Fati е поредна самостоятелна изложба на Венета Павлова, позната като LaVeVa. LaVeVa е 19-годишна българска художничка, чиято муза черпи вдъхновение от историята, древните митологии, музиката и природата. В момента Венета Павлова е студентка в Националната Художествена Академия, специалност Моден дизайн. Въпреки младата си възраст, тя вече е..

публикувано на 12.02.25 в 14:15

В УХТ вече работи дигитален асистент

Ректорът на Университета по хранителни технологии - Пловдив проф. Галин Иванов “назначи” дигитален сътрудник – Алма. Това е женски социален робот с изкуствен интелект, част от цяло семейство от интелигентни устройства, съобщиха от висшето училище. Пред ректорското ръководство Алма демонстрира своите социални умения – разпознава лица, презентира и..

публикувано на 12.02.25 в 10:40
Петра Добревска

Изложбата ”ПроБудени пространства” се открива в петък

За художничката Петра Добревска това е втора изложба, в рамките на година и половина, в родния Пловдив. Авторката е живяла в Града на тепетата до18 годишна възраст. Любовта я връща тук, към корените, града и изкуството. Стилът ѝ е абстрактен експресионизъм, модерен и завладяващ сетивата. На 14 февруари, празникът на любовта и виното,..

обновено на 11.02.25 в 17:13