Проучваният обект е в историческа зона "Филипопол - Тримонциум - Пловдив", която представлява групов паметник на културата. Разположен е в непосредствена близост до Източната порта на Филипопол.
Предполага се, че в римската епоха и къс ата античност там е имало търговски, а преди това занаятчийски помещения. Няма данни за жилищни сгради, съобщи в интервю за Радио Пловдив ръководителят на археологическите проучвания Десислава Давидова:
"На обекта се откриха части от две верижни помещения, които са свързани с античната улица, която е експонирана към Източната порта. Има и по-ранни културни пластове и находки, които са свързани преди идването на римляните на Балканите и преди организацията на провинция Тракия".
Откритите монети са предимно бронзови и доказват, че теренът е бил обитаван повече от 2500 години.
"Монетите подлежат на реставрация и не мога да кажа дали са само бронзови, защото понякога сребърните монети имат плътна патина и трудно могат да се идентифицират на терен".
Златната заготовка е намерена във вторична изкопана яма и предстои да бъде анализирана, тъй като обектът има множество напластявания.
"Заготовката категорично не е била за производство на монети. Вероятно е предназначена за разкрасяване и правени на някакъв вид бижута".
Открит е и много керамичен материал от различни епохи.
"Имаме керамични съдове от края на 3-ти - началото на 4-ти век. Открихме и желязна лампа, което мен ме изненада, тъй като желязото е неустойчив материал и рядко се опазва".
При работата на терена археолозите са слезли на 6 и половина метра дълбочина. Открити са пристроявания от различни периоди. Най-много има между 2 и 6 век.
"Много пристроявания има след което има ремонтни дейности, прекроявания на пространствата. В по-късните епохи има и две погребения. Пространството е използвано съобразно какво исторически е сполетяло града в различните епохи, защото е имало не малко нападения".
Ръководителят на археологическите проучвания Десислава Давидова припомни, че още в началото на разкопките беше намерен надпис. Предполага се, че той е от постамент за статуя, датиращ от времето на император Септимий Север.Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..