Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив доцент доктор Атанас Славов, бивш правосъден министър в кабинета на Николай Денков, а също и преподавател по конституционно право.
Промяната в Конституцията не е грешка
„Промяната в Конституцията не беше грешка, като считам, разбира се, не само частта със служебното правителство, но и частта със съдебната реформа. Беше изключително важна промяна за българското общество. За съжаление, половината от тези промени бяха блокирани от КС. Но темата за служебното правителство, е изключително важна. Бяха обсъждани два модела. Единият от ПП-ДБ, който е възприет в повечето парламентарни републики, а именно – правителството в оставка да бъде назначавано за служебно правителство. Тази промяна не беше възприета. И беше възприето другото предложение, а именно – с един списък от висши публични длъжности, които могат да бъдат назначени за служебни премиери. Ние сме в тази хипотеза“, каза още доцент Славов.
Бившият правосъден министър смята, че няма пропуск в Конституцията.
„Макар, че тази процедура, която е в алинея 5 от член 99, да не е перфектната, има възможност да се излезе от създалата се ситуация. Едната възможност, и според мен НС трябва да поеме своята отговорност, е да се попълни поне частично списъка с тези висши публични длъжности, които да могат да се назначават за служебни премиери“, каза още Атанас Славов.
На първо място става въпрос за заместник-председателите на Сметната палата, като такъв законопроект е внесен преди няколко седмици от ПП-ДБ и той ще се обсъжда днес на обявената от коалицията среща в НС.
Не става дума за сближаване на позициите с държавния глава
Атанас Славов смята, че създалата се ситуация не е сближаване на позициите на ПП-ДБ с тези на президента.
„Не мога тълкувам позициите на държавния глава. Тук не става въпрос за политическо сближаване на позициите с президента, а става дума затова, което е в интерес на цялата държава – изборите да минат в рамките на един процес, организиран от служебното правителство, който не буди съмнения за безпристрастност и независимост“, каза още доцент Славов.
Цялото интервю с доцент доктор Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..