Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие откритият и в Европа вирус Оропуче?
„Мисля, че не бива да драматизираме ситуацията. Да, в момента има активизиране на този вирус Оропуче в страни в Южна Америка. Но в Европа става въпрос за внесени случаи, които през юни и юли бяха общо 19 – 12 в Испания, 5 в Италия и 2 в Германия. Това са хора, които са били основно в Куба, а един от тях в Бразилия и на практика там са се заразили“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив проф. Радостина Александрова от БАН.
Тя подчерта, че Оропуче не е нов вирус, той е идентифициран още през 1955 година. Всяка година има случаи на заразени, като общо от тогава те са над половин милион.
„Това, което в момента привлича вниманието на специалистите, е едно голямо и малко по-различно огнище. Защото до съвсем скоро този вирус беше ендемичен основно в района на река Амазонка. Но още през 2016 година бяха регистрирани случаи и извън него. В момента го има в Бразилия, Колумбия, в Куба, Перу. Заболяването преминава сравнително леко – с висока температура, главоболие, болки в ставите, с обрив. В някои случаи може да има чувствителност към светлина, може да има гадене и повръщане. Първите два смъртни случая за тази година бяха докладвани в Бразилия през юли, при две млади жени“, обясни още професор Александрова.
Предаването на Оропуче става чрез ухапване от мушици, които ги има в Америка, но ги няма в Европа, а също и чрез комари.
„Хората по никакъв начин не бива да се паникьосват. Не можем да говорим за жертви на вируса. Това са хора, които били инфектирани, които са се върнали у дома. В изключително редки случаи се стига до фатален изход при това заболяване, но това по никакъв начин не бива да се подценява“, обясни още професор Радостина Александрова.
Цялото интервю с професор Радостина Александрова можете да чуете в звуковия файл.
От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..
Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който е член на Управителния съвет на БТС. "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..
Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..