Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дивите животни помагат в борбата с климатичните промени

Дивите животни и особено големите бозайници са от ключово значение за преодоляване щетите от климатичните промени. Те играят и важна роля срещу концентрацията на парникови газове в атмосферата. Това обясни еколога и автор на Климатека Павел Василев.

Добави, че докато едрите бозайници влияят на естествените местообитания и влизат в ролята на регулатори, то растителноядните – като пасат създават богата на видове мозаечна екосистема, също така премахват сухата трева и по този начин намаляват опасността от пожари. Хищниците пък са в ролята на балансьор за размножаване на тревопасните.

Като добри примери за екосистемни инженери посочи тарпанът, зубърът, бобърът, еленът, турът и куланът.

„Затова опазването им е от ключово значение. В България вече има успехи на връщане на изчезнали животни обратно в дивата природа – в Източните Родопи. Тук живеят 19 зубъра, 190 тарпана, 150 благородни елена и 500 лопатара.

Това са стадни животни и за да подпомагат борбата с климатичните промени трябва да има поне няколко стотин от всеки вид. В България 19 зубъра не са достатъчни.

Нужна е голяма популация, за да има богат генофонд и да не се стига до кръвосмешения и заболявания на вида.

Ако в една гора няма големи бозайници, често един или два вида растения ще доминират и другите дървета, които са зависими за своя растеж от големите бозайници може да изчезнат.

Така може да се окаже, че има една храстоподобна растителност, която не произвежда толкова кислород и не улавя толкова въглероден диоксид, колкото големите дървета.

Където има паша дърветата израстват много по-големи и улавят много въглероден диоксид“, коментира Василев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Безплатни изследвания в Световния ден на здравето

В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно  измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата  е под  надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та.  С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..

публикувано на 07.04.25 в 14:09

Излиза скъпо да заместваме превенцията с лечението

Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р  Румен Стефанов  дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..

публикувано на 07.04.25 в 09:50

Заведенията продължават с протестите заради ДДС-то

След първата вълна от протести обединеният туристически бранш обявява общонационален протест  под наслов:  “Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги”. Това решение идва след многократни, но неуспешни опити за диалог с управляващото мнозинство относно предложения за повишаване на събираемостта и аргументи за..

публикувано на 07.04.25 в 07:05

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06