"Тракийски храм от III век преди Христа ще експонираме в Пловдив. Това е уникален обект за България, който няма аналог по нашите предели.", смята директорът на РАМ Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов. Той поясни, че разкопките на Голямата могила, в район Южен, с височина 12 метра са продължили три години.
Кметът Костадин Димитров каза, че за археология и разкопки са отпуснати 600 000 лева за тази година. "30 000 лева от тях са използвани за разкриването на храма през тази година.", съобщи доц. Кисьов. Той допълни още: Сега открихме нещо интересно - имало е подход и трасиран път с пътна настилка, обслужвал самата църква, която пък открихме миналата година и тя се датира от XI-XII век. Около църквата е имало няколко погребения в зидани гробове, останките, от които се изследват.
Пловдивските археолози смятат, че могилата е издигната заради тракийския храм, а не заради църквата от по-ново време.
Престои заснемане на храма и после ще бъде определено задание, за да се пристъпи в следващата година към експонирането му.
"Планираме да реализираме тук на района от 10 декара открит археологически парк.", каза заместник-кметът с ресор "Култура, археология и туризъм" Пламен Панов. Той посочи, че част от находките ще се разглеждат на място, като ще има и залесяване, и нова пътна връзка между районите Тракия и Южен.
"Тук има техника, използвана за строителство от племето на бесите, одрисите. Това изграждане е без аналог. Това е периодът на Филипопол и Пулпудева, краят на III век преди Христа, храмът е обслужвал местното население през онзи период. На мястото има и останки от постройки от османския период", допълни доц. Кисьов. Той съобщи, че има за проучване още 30 сантиметра от храма.
Любомир Мерджанов, ръководител на проучванията на Голямата могила съобщи, че в тракийския храм са открили само един керамичен съд, който се проучва.
"Изненадваща е археологическа ситуацията за нашия екип, защото заварихме подмогилното съоръжение в цялост, макар и срутено, впечатляващо е за нас.", допълни Мерджанов.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..