Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов център ще предоставя комплексни услуги в "Източен"

Център за интегрирани социални здравни услуги в район „Източен“ в Пловдив ще предоставя безплатно подкрепа за живеещите в района. Той беше открит Наталия Митева, заместник-министър на образованието и науката и от ресорния заместник-кмет Николай Бухалов. 

В новия център ще работят осем души, които ще консултират нуждаещите се от образователни, здравни и социални услуги. Специалистите ще извършват и общностна работа сред децата и учителите от детските градини и училищата. Ще се работи по групи и за развитието на говорните и езиковите умения на децата и възрастните в квартала.

„За нас е огромно удоволствие да подпомогнем изграждане на подобен център за интегрирани здравни,социални и образователни услуги. Това усилие е взаимно. И фондации, граждански сектор, Община Пловдив, МОН и МФ, се включиха в изграждането на този център, в организирането на неговите дейностите  и за осигуряване на устойчивостта на заетите хора в този център. Затова искам да благодаря на всеки един, защото подобен род инициатива, е не просто важна. Тя показва, че заедно можем да изградим нещо, което е от голяма стойност за жителите на квартала“, каза заместник-министърът на образованието Наталия Митева.

Заместник-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов подчерта, че този проект ще бъде добър не само за жителите на „Столипиново“, но и също така и за цялата общност.

„Откриването на този център е само една от десетте дейности на проекта. Това беше едно много голямо предизвикателство за нас – да построим такъв център в квартал „Столипиново“. Но имахме смелостта и изключително професионален екип, който работи през целия период от 28 месеца и този център вече е факт, както са факт и останалите дейности по проекта, заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Неда Петрова“, ръководител на проекта и директор на Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Пловдив към който е и новооткритият център.

Освен изграждането на новия център, паралелно по проекта е работил екип от образователни медиатори, социални работници, педагози по музика, по български език и медицинско лице.

В рамките на тези месеци ние достигнахме до 1150 жители на квартал „Столипиново“, които получиха интегрирани услуги от различно естество. Екипът ни вече е разпознаваем в района. Установени са доста добри партньорски отношния с ДКЦ-та, Бюрото по труда и дирекция „Социално подпомагане“. Този екип получи шанс да получи своята популярност преди да бъде открита сградата. А сега, когато имаме сграда, ще създаде още по-добри условия за хората, които се нуждаят от подкрепа.

Община Пловдив е осигурила устойчивост по проекта. Гарантирано е и финансирането на новия център от 1 септември.

В звуковия файл можете да чуете интервю с Неда Петрова, ръководител на проекта и директор на Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Пловдив. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Опазването на ценни стари сгради е тема на дискусия в Пловдив

Бизнес дискусия за имотния пазар и опазването на архитектурното наследство ще се състои в Пловдив.  Форумът е част национална обиколка на платформа за недвижими имоти.  Ще бъдат представени предизвикателствата при съхранение и реновиране на сградите, които са част от архитектурното – културно наследство, както и необходимостта от баланс между..

публикувано на 22.05.25 в 06:42

Движение в едното платно на АМ "Тракия" заради ремонт

От 14 ч. днес за ремонт ще се ограничи движението в платното в посока София между 98-и км и 106-и км на АМ „Тракия“ на територията на област Пазарджик. Трафикът ще преминава двупосочно в платното в посока Бургас, като ще бъдат обособени по една лента за пътуващите в двете посоки, съобщават от АПИ. Участъкът ще бъде с нова пътна настилка,..

публикувано на 22.05.25 в 06:27

Остават ограниченията за трафика по пътя Кричим - Девин

Остава ограничено движението път III-866 Михалково – Кричим при 79-и км, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът е спрян от пътно кръстовище за с. Осиково при 73-ти км до пътна връзка към язовир „Въча“ при 81-км. Проблеми за шофьорите по пътищата Девин - Кричим и Пещера - Батак Припомням, че от падналите обилни валежи между 10 и 14..

публикувано на 21.05.25 в 19:30

Зрелостниците избраха есето "Животът - колело или стълба" пред Емилиян Станев

84 от всички 4507 зрелостници от Пловдив и областта не се явиха на матурата по български език и литература. Други 286 не бяха допуснати до външното оценяване заради слаби оценки.  Да положи изпит не успя и ученик, който е закъснял и е отишъл след раздаването на изпитните бланки. Няма анулирани работи. Тази година на матурата по български..

обновено на 21.05.25 в 16:12

Разследват две малолетни момичета за побой над съученичка в Пловдив

Две малолетни момичета са заподозрени за побой над тяхна връстничка в пловдивския квартал "Тракия", съобщиха от полицията.  Сигнал за случая е подаден от майката на пострадалото момиче. Тя съобщила, че вчера около 20 ч. на улицата непълнолетната й дъщеря без основателна причина е била нападната с удари от няколко момичета на нейната възраст...

публикувано на 21.05.25 в 13:24