40 украински деца са заявили желание да се включат в безпалтните подготвителни групи за обучение по български език, което започна днес в Общински детски комплекс в Пловдив. Занятията ще продължат до 11 септември, а целта е децата, които са на възраст от 6 до 15 години, да получат подкрепа при постъпването им в българските училища. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Озден Мурадова, директор на Общински детски комплекс в Пловдив.
Обучението е по инициатива на Върховния комисариат за бежанците на ООН и е подкрепено от Министерството на образованието и науката. Подготвителният курс интензивен, с 60 учебни часа. Децата са разпределени в две групи, а обучението им ще продължи 10 дни.
„Целта на тези подготвителни курсове, е да се окаже подкрепа на децата при встъпването им в българските училища, те да бъдат малко по-уверени и с по-голямо самочувствие. Защото всички знаем за техния преживян голям стрес. Това са деца, които са изоставили дом, родина, близки, приятели. И със сигурност са изправени пред голямо предизвикателство, очаквайки учебната година в нашата българска образователна система“, каза още Озден Мурадова.
Тя очаква още деца да проявят желание да се включат в курсовете по български език. Ако има желание обучението да продължи и по време на учебната година, екипът на ОДК-Пловдив е готов да реагира и да провежда подготвителни курсове.
„Отделно от това, всяко едно украинско дете, което е записано във училище на територията на град Пловдив, ще има възможността да посещават нашите школи, а те не са никак малко. Общо са 38“, увери директорът на ОДК-Пловдив.
До момента има записан рекорден брой ученици за извънкласните занимания, които организират за пловдивските деца от Общински детски комплекс. Те са близо 2200, а до началото на новата учебна година, те вероятно ще достигнат до 3000.
Цялото интервю с Озден Мурадова можете да чуете в звуковия файл.
В Световния ден на психичното здраве 10 октомври говорим открито за тревожността като ежедневие. И макар че 60 от всеки 100 българи имат психични проблеми, окуражаващо е, че бариерата на стигмата върху психичното здраве постепенно се вдига. Трамплинът бе COVID-кризата, след която бележат ръст депресиите, паническите разстройства, деменциите (и то..
Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС. Той посочи, че..
Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко. За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..
Организацията за извънредните избори зда общински съветници в Пазарджик в неделя, 12 октомври, върви по график, каза за Радио Пловдив Стефан Димитров, председател на ОИК Пазарджик. Той съобщи, че има постъпили сигнали за нерегламентирано поставяне на агитационни материали и два сигнала за купуване на гласове, които са препратени към прокуратурата...
Липса на добиви заради сушата; източена вода от язовирите заради ВЕЦ-ове, които са собственост на политици и депутати; липса на пазари - това са само част от причините всички в сектора зърнопроизводство да сме пред фалит . Няма вода за напояване, тъй като през зимата, когато токът е скъп, водата се източва през частните ВЕЦ-ове,..