Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пещерата "Чая" край Чепеларе разкрива тайни отпреди 30 века

| Репортаж
4
Снимка: Музей на родопския карст

Най-атрактивната находка в пещерно обиталище „Чая“ тази година е зъб от пещерен лъв. Това съобщи Марин Господинов, директор на Музея на родопския карст в Чепеларе. "Отнасяме находките към плиоценската бозайна фауна", поясни Господинов.

Спелеологът, заедно с екипа, ръководен от София Христева от Регионалния археологически музея в Пловдив, за четвърта година проучваха пещерата, обитавана от 11-10 век преди Христа. "Освен тази находка, която подлежи на подробни изследвания, отрит е и богат костен материал от пещерна мечка. Също така са намерени костни инструменти-шила и два амулета от обработвани зъби, както и керамика, дори ще успеем да сглобим няколко съда, които ще изложим в музея", каза Христева.

"Работихме във вътрешната част на пещерата, в залата и коридора, където почти изчерпахме културните напластявания и правихме сондажи", допълни София Христева.

По думите ѝ в този участък има повече палеонтологични находки. Най-ранният разкрит пласт е именно към периода на находките от това археологическо лято - 11 - 10 в. пр. Христа. Свидетелства за по-ранно обитаване засега не са намерени.

Община Чепеларе иска да превърне проучваното пещерно обиталище „Чая“ в туристическа забележителност.    

През това лято, от 24. юли започнаха проучванията на пещерата. Усилията бяха насочени в изследването на цялата площ на обекта.

Община Чепеларе финансира проучванията, които не само обогатяват експозицията на Музея на родопския карст, знанията за праистория, но и развиват културно - историческия туризъм на територията й. 

Утре, на 30 август екипът приключва работа и ще затвори обекта за посещения на туристи, до следващата година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17
Първан Симеонов

Притеснявам се дали хората ще отговарят честно на екзитпола

На тези избори много се притесняваме от това колко искрени ще бъдат анкетираните за екзитпола, както и дали системно няма да отказват респонденти от една и съща политическа сила. Подобно явление е изключително притеснително предвид напрегнатата ситуация в разделен политически сектор. Това коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп..

публикувано на 18.10.24 в 16:41

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали.  Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава  Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.  В доклада обаче не са анализирани данните за България , тъй като страната ни все още не е..

публикувано на 18.10.24 в 16:17

Открит навреме, ракът на гърдата не е присъда

За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на диагнозата.  В програма "Точно днес" п редседателя на организацията Ивелина Радева припомни, че целта..

публикувано на 18.10.24 в 09:59

Радиото са хората, но те не са финансово стимулирани

С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.  Радиото ще защитава журналистите си Радиото това са преди всичко хората . Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най -..

публикувано на 17.10.24 в 15:10