Най-атрактивната находка в пещерно обиталище „Чая“ тази година е зъб от пещерен лъв. Това съобщи Марин Господинов, директор на Музея на родопския карст в Чепеларе. "Отнасяме находките към плиоценската бозайна фауна", поясни Господинов.
Спелеологът, заедно с екипа, ръководен от София Христева от Регионалния археологически музея в Пловдив, за четвърта година проучваха пещерата, обитавана от 11-10 век преди Христа. "Освен тази находка, която подлежи на подробни изследвания, отрит е и богат костен материал от пещерна мечка. Също така са намерени костни инструменти-шила и два амулета от обработвани зъби, както и керамика, дори ще успеем да сглобим няколко съда, които ще изложим в музея", каза Христева.
"Работихме във вътрешната част на пещерата, в залата и коридора, където почти изчерпахме културните напластявания и правихме сондажи", допълни София Христева.
По думите ѝ в този участък има повече палеонтологични находки. Най-ранният разкрит пласт е именно към периода на находките от това археологическо лято - 11 - 10 в. пр. Христа. Свидетелства за по-ранно обитаване засега не са намерени.
Община Чепеларе иска да превърне проучваното пещерно обиталище „Чая“ в туристическа забележителност.
През това лято, от 24. юли започнаха проучванията на пещерата. Усилията бяха насочени в изследването на цялата площ на обекта.
Община Чепеларе финансира проучванията, които не само обогатяват експозицията на Музея на родопския карст, знанията за праистория, но и развиват културно - историческия туризъм на територията й.
Утре, на 30 август екипът приключва работа и ще затвори обекта за посещения на туристи, до следващата година.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..