Най-атрактивната находка в пещерно обиталище „Чая“ тази година е зъб от пещерен лъв. Това съобщи Марин Господинов, директор на Музея на родопския карст в Чепеларе. "Отнасяме находките към плиоценската бозайна фауна", поясни Господинов.
Спелеологът, заедно с екипа, ръководен от София Христева от Регионалния археологически музея в Пловдив, за четвърта година проучваха пещерата, обитавана от 11-10 век преди Христа. "Освен тази находка, която подлежи на подробни изследвания, отрит е и богат костен материал от пещерна мечка. Също така са намерени костни инструменти-шила и два амулета от обработвани зъби, както и керамика, дори ще успеем да сглобим няколко съда, които ще изложим в музея", каза Христева.
"Работихме във вътрешната част на пещерата, в залата и коридора, където почти изчерпахме културните напластявания и правихме сондажи", допълни София Христева.
По думите ѝ в този участък има повече палеонтологични находки. Най-ранният разкрит пласт е именно към периода на находките от това археологическо лято - 11 - 10 в. пр. Христа. Свидетелства за по-ранно обитаване засега не са намерени.
Община Чепеларе иска да превърне проучваното пещерно обиталище „Чая“ в туристическа забележителност.
През това лято, от 24. юли започнаха проучванията на пещерата. Усилията бяха насочени в изследването на цялата площ на обекта.
Община Чепеларе финансира проучванията, които не само обогатяват експозицията на Музея на родопския карст, знанията за праистория, но и развиват културно - историческия туризъм на територията й.
Утре, на 30 август екипът приключва работа и ще затвори обекта за посещения на туристи, до следващата година.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..