60% са загубите заради остарялата мрежа, 6% от населените места в пловдивска областта са на режим. Наложителни са законови промени и актуализация на националната стратегия за водните ресурси, за да се решат проблемите с безводието. Това стана ясно след на областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева с отговорните институции, посветена на безводието.
„Целта е да обсъдим ситуацията в момента и да предложим мерки за ограничаване на последствията от климатичните изменения на територията на област Пловдив“, обясни проф. Янчева. По думите й промените в климата през последните години водят до недостиг на питейна вода за бита, за земеделието и за индустрията. Свидетели сме на тежки пожари заради сериозното засушаване и екстремно високите температури, а в същото време и на интензивни валежи, водещи до сериозни наводнения. За изхранване на населението е необходимо да се гарантира интензивното развитие на селското ни стопанство и производство на хранителни продукти, което е невъзможно, без да се възстановят поливните системи, подчерта проф. Янчева.
В срещата участваха директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов, управителят на „ВиК“ ЕООД-Пловдив инж. Антон Гълъбов, управителят на „Напоителни системи“ ЕАД, клон „Марица“ инж. Костадин Чолаков и директорът на дирекция „Превантивна дейност“ в РИОСВ-Пловдив Димитър Димитров. От страна на областна администрация в нея взеха участие заместник областният управител инж. Атанас Ташков, главният секретар Евелина Апостолова и главният експерт инж. Митко
Стойчев.
На база на дискусията, продължила повече от час, участниците се обединиха около четири основни предложения. Първото е свързано със синхронизиране на подзаконовите актове със Закона за водите, които да отговарят на промените в климата и обществените потребности. Необходимо е държавата да инвестира спешно средства във възстановяване на инфраструктурата на водоснабдителните и мелиоративните системи. В същото време трябва да се облекчи процедурата за ползване на водата за поливни нужди. Четвъртото предложение е за спазване на месечните графици за използване на вода от комплексните язовири.
По данни на управителя на „ВиК“ ЕООД-Пловдив инж. Гълъбов към настоящия момент на воден режим са 14 от общо 218 населени места в областта. Само в едно село няма водопроводна система и това е Поройна, където дружеството е изградило довеждащи системи, а община Първомай предстои да изготви проект и да изгради водопроводна и канализационна мрежа. Необходими са сериозни инвестиции от страна на държавата за обновяване на 60-годишната ВиК мрежа, коментира още инж. Гълъбов. Трябва да бъде решен на национално ниво и въпросът с проекта за водоснабдяването на Пловдив от яз. „Въча“. По думите му Стратегията за развитие на ВиК сектора е изтекла през 2023 г. и е необходимо да се осъвремени и да се изготви Национална програма, която да превърне водата в национална кауза.
Областният управител проф. Янчева съобщи, че срещите й по темата продължават като следващата е с ръководството на „Български ВиК холдинг“ ЕАД.
Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..
Планираме да започнем процедура по отдаването на концесия на летище Пловдив. Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на среща с авиационната индустрия, съобщи пресцентърът на Министерството на транспорта и съобщенията. „В авиацията ни трябва да има повече бизнес и по-малко държава. Привърженик съм на..
Само за 1 месец в полицейското управление в Стамболийски са получени 2 сигнала за опити за телефонни измами, които са предотвратени само благодарение на щастлива случайност. Кметът на общината Петър Неделев разказа, че и в 2-та случая става дума за възрастни хора, от които по телефона са поискани големи суми пари за операции на близки хора...
Община Сопот модернизира уличното осветление по проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. По проекта са монтирани 1166 нови енергоспестяващи улични осветителни тела, съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от ВЕИ за собствено потребление, както и нови 25 табла за улично осветление, които разполагат със..
Директорът на РДПБЗН-Пловдив ст. комисар Васил Димов е пожарникар за 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МВР. Той получава наградата за безупречния си професионализъм, себеотрицание и управленски умения при гасенето на мащабните горски пожари през миналата година в Пловдивско, някои от които продължиха над 3 денонощия. Освен горските, в..