Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НХА показва изложбата "Вечният конферанс" в "Тракарт"

Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г. 

В експозицията са включени над петдесет графични и цветни етюда, като сред представените автори са имената на едни от най-известните български художници – възпитаници на Художествената академия от различни поколения: Борис Михайлов, Андрей Николов, Иван Милев, Александър Божинов, Илия Бешков, Д. Топлийски, Илия Петров, Дечко Узунов, Генко Генков, Любен Зидаров, Никола Гюзелев, Светлин Русев, Христо Явашев, Кеазим Исинов, Атанас Яранов, Николай Майсторов, Любомир Савинов и др. Естествено място в изложбата намират и великолепните студентски етюди на Антон Митов, създадени през 80-те години на XIX век в Италия, които дълги години са еталон за обучаващите се в Художествената академия.

Музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство. Нейното формиране започва със създаването на учебната институция като Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своите колекции живопис, графика, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Съхраняваните в нея учебни етюди по рисуване днес са основно свидетелство за развитието и методологията на художественото образование у нас и продължават да впечатляват с голямата си вещина, майсторство на изпълнението и високите академични резултати.

Изложбата се осъществява по програмата на Националната художествена академия за присъщата ѝ научна и художественотворческа дейност за 2024 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1 800 души в сградите на Градската художествена галерия

Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив.  Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...

обновено на 18.05.25 в 15:15

Изложбата "Открития 2024" е в Археологическия музей - Пловдив

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в  Регионален археологически музей – Пловдив .  На 17 май 2024 г.  ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..

обновено на 17.05.25 в 10:26

Археологът София Христева ни води по Небет тепе

Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..

публикувано на 17.05.25 в 07:54

В "Срещите" - разговор за човека и Бог

С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ?  И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог?  Слушайте, интересно е.

публикувано на 16.05.25 в 10:26

Камерният фестивал се открива в Пловдив на 18 май

Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната.  На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..

публикувано на 16.05.25 в 09:30