Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част.
"Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10 %). Това е ярък индикатор за падане на рейтинга на професията", коментира в предаването "Точно днес" д-р Юлиан Петров, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
Той подчерта притеснението, че без участието на учителите в комисиите изборът на добрите лидери става още по-труден.
"Тия конкурси започват да приличат на политическа далавера. В тях участват експерти от РУО, които са много добри професионалисти в своята област, но имат много малко дни стаж в училище. Учителите и работодателските организации ги няма в комисиите и това поставя под голямо съмнение рейтинга им и избора на най-добрите лидери и директори", обясни Юлиан Петров.
Дали е труден или не тестът, е въпрос на гледна точка. Голяма част от училищата обаче ще останат без нови директори или пък с такива, които са удобни на някоя политическа партия, смята председателят на синдикат "Образование".
Той допълни, че трябва да се заложат критерии като професионален опит, ценз за управление на образованието и т.н.
"Огромна част от колегите, а и родителите остават с усещането, че има политически протекции в провеждането на конкурсите, което никак не е добре. Трябва да се работи за прозрачност и нов формат на комисията", каза експертът.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Юлиан Петров е в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..