Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На този адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

| обновено на 10.09.24 в 10:36
5
Адресът на улица "Петко Рачов Славейков" 31 в Стамболийски
Снимка: Даниела Добрева, Радио Пловдив

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. Оттам допълниха, че на улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.  

Припомняме, че в петък депутатът от „Възраждане“ Кръстьо Врачев обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив, според които на този адрес в Стамболийски са регистрирани 1093-ма души.

Абсурдът с адреса на улица „Петко Рачов Славейков“ 31 не е отсега. Става дума за имот, в който не живее никой, след като последните собственици са починали.

Според Тодор Маринов, който живее в махалата, всички семейства там са регистрирани на този адрес. "Може би от 70-80 години е така. Много ясно, че там няма как да живеят над 1000 души, но къде е грешката - при този, който записва или при този, който отива да се записва?", пита се Маринов. По думите му, когато къщите са построени, те не са били узаконени. 

"Няколко къщи има узаконени. Всички искат да си узаконяват къщите, да си плащат данък на държавата, ама не позволяват", поясни той. И допълни, че на номер 31 са живели възрастни хора, които са починали и оттогава там няма никой. 

Според Радка Томова, главен експерт от службата на ГРАО в Стамболийски, всички къщи в махалата се водят на този адрес от много години. 

"Нашата ромска махала е създадена като всички ромски махали в покрайнините на града преди много години. Винаги масата хора там са се водели на този адрес. Къщите са незаконни, някога са строени върху частна или общинска собственост. Не са законни, не са в регулация. Но интересното е, че държавата чрез нейните институции мълчаливо си е допуснала това нещо и не ѝ е пречело да ги обслужва. Просто в последните години някои ситуации в нашата ромска махала и честите избори изкараха на преден план тази ситуация, но тя няма връзка с изборите", обясни Томова. 

Разминаването на данните е свързано с промени в закона, които регламентират начина, по който се правят адресните регистрации.

"От 2011 година беше приет според мен не много добър закон за адресната регистрация. Смятам, че силно ограничава възможностите на хората да се регистрират. Твърде много изисквания, на които хората не могат да отговорят. Хората без лична собственост и не намирайки човек, който да предостави своята собственост, те остават без адрес. Имаме записи в национална база данни - маса хора без адрес, извън класификатора на населените места. Тези хора не влизат в ничия база, не могат да си извадят документи за самоличност, няма ги. Майка без адрес ражда бебе без адрес вече", коментира Радка Томова. 

От години в махалата в  Стамболийски вече не се правят регистрации, но това води до абсурда, че много жени не могат да получават социални помощи за децата си, защото нямат адрес. Много от мъжете в махалата си вземат жени от други населени места, но те също не могат да бъдат регистрирани по настоящ, посочи Томова.

"На този адрес, в базата, която ползвам, живеят около 1200 души. Но там движението на населението в момента е по смърт и раждаемост, защото ние не правим адресна регистрация. Намалява поради настъпила смърт. Но жените, които си имат по рождение адресна регистрация, една част те физически не са и тук, защото са се задомили в други населени места, но там също не могат да се регистрират. То е омагьосан кръг", обясни служителката.

Затова служителите в ГРАО се надяват законът отново да бъде променен, за да се сложи край на подобни абсурди.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Две дървета паднаха на пътя до Отрезвителя, няма пострадали хора

Две дървета се стовариха върху пътното на бул. “6-ти септември” в Пловдив тази вечер. Инцидентът е станал в близост до сградата на бившия Отрезвител.  Няма пострадали хора, има нанесени щети на преминаващ автомобил, в който е имало двама пътници. Първоначалният оглед на експертите сочи, че падналите дървета от видя бяла топола са здрави.  Екипи и..

публикувано на 05.04.25 в 21:42

Митрополит Николай отслужи архиерейска света литургия в Асеновград

Пловдивският митрополит Николай отслужи архиерейска света литургия в храм „Успение Богородично“ в асеновградския квартал Горни Воден днес. Поводът за литургията е местният християнски празник, посветен на чудотворната икона Св. Богородица – "Златна ябълка". Иконата датира от началото на XVII век и се почита от християните, но най-вече от бездетни..

обновено на 05.04.25 в 20:50

Пламна хипермаркет в Пазарджик, хората са евакуирани

Пожар е избухнал в магазина "Тарита" в квартал "Запад" на Пазарджик. Пламъците са лумнали около 11.30 ч.  в задната складова част на магазина. Три екипа на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" гасят пламъците.  Говорителят на ОД МВР-Пазарджик Мирослав Стоянов съобщи, че веднага след сигнала за произшествието хората вътре..

обновено на 05.04.25 в 15:34

Занаятчийско училище – Пловдив на „Улица на занаятите“

Занаятчийско училище – Пловдив“ отваря врати на 5 април на „Улица на занаятите“ в Стария град. Обучението е напълно безплатно и е за деца от 10 до 17 години след предварително записване.  Проектът се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година.  Обучението ще се проведе на две групи, всяка с..

обновено на 05.04.25 в 15:32

Започват проверки по пътищата в цялата страна

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов разпореди всеобхватна проверка на състоянието на опасните участъци от пътната мрежа на територията на цялата страна. Главна дирекция „Национална полиция“ и областните дирекции на МВР ще проверяват дали опасните участъци, идентифицирани чрез интерактивна карта, са сигурни за движение и обезопасени..

обновено на 05.04.25 в 12:03