От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа ръка, разочарования и надежди за българското образование. Дали системата подготвя следващото поколение за успех или има нужда от реформа? Нека разберем.
Многото мненията за състоянието на българската образователна система – както миналото, така и настоящето – продължават да предизвикват дебат. Така е, и към бъдещето. Какво може да се подобри, за да създадем по-добър път напред за децата?
Установихме, че най-честите оплаквания идват от родители на деца с увреждания, които изразиха липса на съпричастност на училищната система и не успяват да осигурят адекватни условия за посрещане на уникалните нужди на техните деца.
Някои родители избират да изпратят децата си в чужди училища в Пловдив, защото смятат, че това ще ги подготви по-добре за един по-глобализиран свят.
По време на анкетата, попаднахме на група протестиращи новият закон, който цели да ограничава свободното изразяване в училищата, като прави определени теми забранени. Вместо да влизаме в подробности, важно е да чуем за принципите на образованието, и на свободното мислене и дали те се спазват, когато се цензурират в училище.
Етимологията на думата "образование" е дълбоко символична. Тя идва от думата "образ", което подсказва, че процесът на учене не е просто натрупване на знания, а формиране на вътрешен образ – същност, която отразява човека отвътре. Ако образованието е пътят към изграждане на този образ, тогава ценностите, които се преподават в училище, трябва да бъдат основите, върху които се гради тази личност. Точно както художникът внимателно избира всяка черта на своята картина, така и образованието трябва да култивира добродетели като честност, състрадание, критично мислене и уважение към другите. Истинското образование не е само в книгите и фактите, а в извайването на цялостна личност, която да може да се ориентира в сложния свят около нея.
Радио Пловдив пожелава на всички спорна и успешна учебна година! Нека знанието бъде светлината, която ви води към мечтите ви
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..