Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.
Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще попречи ли на покупката на жилища? Коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти.
Действията на БНБ са напълно логични в отговор на нарастващите кредити за имоти, но според мен няма да има голямо охлаждане на броя на сделките. Финансовата институция може само частично да въздейства, защото сделките с кредити са някъде между 30 и 35 % от всички и се съмнявам да има чак такъв охлаждащ ефект, обясни експертът.За миналото тримесечие Мирослав Язов посочи, че в Пловдив е имало 4090 покупко-продажби, от тях сделките с кредити са били 1434.
"В цялата еврозона има поне идея за намаляване на лихвите по кредитите, в САЩ вчера имаше най-сериозното намаляване от доста време с 0,9 %. Така че общата тенденция по света е лихвите да падат. Нашите са на доста ниски нива все още и шансът да се увеличат драстично е минимален", посочи той.
По думите на експерта, шансът рязко да се повиши ръстът на теглените кредити до 1 октомври е малък.
"Влизаме в традиционно силния есенен период за сключване на сделки и евентуално ако има движение надолу, ще е най-рано след януари", прогнозира Язов.
Той допълни, че голяма част от хората, които купуват жилище, са млади двойки до 35 години, така че промяната на срока за изплащане от 35 на 30 години не е съществена разлика за тях.
"Пазарът в Пловдив ще бъде силен и тази есен, може би спад ще има догодина. Не очаква спад в имотните сделки заради новите правила за кредитиране", допълни експертът.
Цялото интервю на Яница Марова с Мирослав Язов е в прикачения файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..