Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Бимбалов за романа си "Ти, подобие мое"

Радослав Бимбалов
Снимка: Иван Русланов, БНР
В петък 13-ти на книжния пазар излезе новият роман на Радослав Бимбалов "Ти, подобие мое". По този повод говорихме с автора за неговата най- актуална творба.
-Твоята книга е антиутопия от нов вид- действието се развива в близкото минало, стъпило здраво в нашето вчера и застрашително заплашващо да прекрачи в общото утре.
-Наистина е точно това. Истинските антиутопии се разполагат някъде в обозримото бъдеще, така че читателят хем да се стресне, уплаши и ужаси, и в същото време тайничко да се успокои, да си каже: или няма да съм жив, когато това се случва, или то, може би, няма да се случи изобщо. Докато в моя случай аз създавам една антиутопия, която реално във времето започва век или два назад започва да се заражда тази антиутопична идея, но всъщност чисто хронологично, това което се случва сюжетно е в един много кратък период в най -новата ни история- точно след края на ковид пандемията в най- истеричния й вид и преди нахлуването на Русия в Украйна. Тоест това са едни близо две години , в които уж си пое дъх, но всъщност се оказа, че погледнато отсега назад този период е много ключов за всички нас.
-Бог е неочкваният разказвач и безучастен наблюдател в целия ти роман. Всъщност удобен повод за писателя да говори на читателя от името на Създателя на всичко. Как ти хрумна този сюжет?
-Нека първо да кажа, че темата за бог ме вълнува отдавна и в предните си писателски търсения се опитвам да докосвам тази важна за всички ни тема. Няма значение дали сме вярващи, без значение дали се причисляваме към някое от тези четири хиляди религии, които сме измислили, за да си поделим Бог, както пише в романа "като натрошена нафора". Все пак каква е тази сила и енергия , която стои зад нас е ключов въпрос. Любопитното е, че в моя роман бог обяснява цялата концепция на тази загуба на състрадание през теорията на Дарвин, т.е. бог в моя роман е виден дарвинист. Той уважава труда на Дарвин и му е много симпатично, това до което е стигнал и обяснява как по еволюционен път човеците са започнали да изпитват по- малко състрадание...
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Литературна вечер с Ина Иванова

Литературна среща „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“ организира читалище „Кемал Ататюрк“ в Пловдив. Събитието щесе проведе от 18 ч. в библиотеката на читалището на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3. На чаша вино почитателите на художествената литература ще имат възможност да се срещнат с утвърдената писателка и поетеса. Ина Иванова е..

публикувано на 10.02.25 в 06:33

В "Срещите" разговор за виното и любовта

В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно?  Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца?  Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.

обновено на 08.02.25 в 10:26

Празничен концерт за Китайската Нова година в Пловдив

„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от  Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България   и в него ще участват китайски и..

публикувано на 07.02.25 в 12:19

Съвместна изложба на български и турски преподаватели в ГХГ

„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..

публикувано на 07.02.25 в 05:47

Премиера на "Д-р Дулитъл" в Кукления театър в Пловдив

Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..

публикувано на 07.02.25 в 05:44