Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вендинг машините обезсмислят труда на фармацевта

2
Димитрия Стайкова
Снимка: Стаматина Никова

Проблемите, които възникват заради промените в Закона за лекарствените продукти, които засягат въвеждането на вендинг автомати за отпускане на лекарства са много, а фармацевтите са много притеснени. Това заяви в програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Управителния съвет на Регионалната фармацевтична колегия в Пловдив Димитрия Стайкова. 

В същото време парламентът, в оставащите дни от неговото функциониране, иска да въведе този проектозакон и дори депутатите гласуваха намаление на дните между първо и второ четене, т.е. много бързо това да мине, посочи тя. По думите ѝ фармацевтите се надяват да бъдат разбрани, че не са против достъпа на хората до лекарства, а против даването на фармацевтичната професия в ръцете на едни устройства. 

"Този спор за поставянето на т.нар. вендинг машини за отпускане на лекарствени продукти не е от вчера. От една страна е аргументът, че така ще бъдат осигурени лекарства на хората в отдалечени населени места, където няма аптека и няма достъп до такива продукти. Да, това звучи примамливо, но от друга страна стои многогодишен бизнес интерес, който е за много милиони и не е свързан с фармацевти. Нашите притеснения са, че тези автомати няма да задоволят потребностите на хората в малки отдалечени населени места, защото това са хронично болни, възрастни хора, които имат нужда от тяхната терапия по лекарско предписание и не толкова от тези продукти. Те все пак живеят на място без аптека и обикновено се запасяват с такива продукти. Но тези вендинг автомати ще отнемат от продажбите на аптеки, които съществуват дори в малките населени места и ще обезсмислят откриването на аптеки там, така че ще лишат хората от една фармацевтична услуга", посочи магистър-фармацевтът.

Тя припомни, че в чужбина в тези вендинг автомати се предлагат много малко неща -  най-малките възможни опаковки от лекарства за температура, простуда, бинтове, марли, дори презервативи и са разположени най-вече в курортите. 

По думите на Стайкова Пловдивска област е най-добре покритата с аптечна мрежа в страната. Тук има 391 аптеки, от които 155 са извън град Пловдив, а други 236 са в Пловдив. На фона на останалите райони от България наистина в нашата област достъпът е много добър и такива вендинг автомати съществуват и в момента.

"Например в Калофер има аптека на магистър фармацевт, която обслужва населението с всички необходими лекарства през деня, а през нощта на територията на аптеката работи такъв автомат, който е за много спешни случаи. Така че вендинг автомати има и досега законът ги разрешава на територията аптека, в извънработното ѝ време", обясни Стайкова. 

Подобно е мнението и на Мария Главинкова от РК на фармацевтите в Смолян. Според нея хората в малките населени места по-скоро имат нужда от обслужване по Здравна каса и затова трябва да се мисли в посока стимулиране за разкриване на аптеки в тези населени места, които да могат да обслужват населението по НЗОК и да доставят фармацевтични услуги като консултация, следене на терапия и т.н.

Димитрия Стайкова също подкрепя тази теза и по думите ѝ вече са направени сериозни крачки в тази посока, като НЗОК вече стимулира финансово такива аптеки, както и денонощните аптеки навсякъде. Фармацевтът посочи, че от Асоциацията на студентите по фармация в МУ-Пловдив са излезли в отворена позиция, като изказват притеснение дали си струва държавата да плаща за такава скъпа специалност, при положение, че вендинг автоматите ще обезмислят труда на фармацевта, който във всички общества е бил полезен.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57