"Този спор за поставянето на т.нар. вендинг машини за отпускане на лекарствени продукти не е от вчера. От една страна е аргументът, че така ще бъдат осигурени лекарства на хората в отдалечени населени места, където няма аптека и няма достъп до такива продукти. Да, това звучи примамливо, но от друга страна стои многогодишен бизнес интерес, който е за много милиони и не е свързан с фармацевти. Нашите притеснения са, че тези автомати няма да задоволят потребностите на хората в малки отдалечени населени места, защото това са хронично болни, възрастни хора, които имат нужда от тяхната терапия по лекарско предписание и не толкова от тези продукти. Те все пак живеят на място без аптека и обикновено се запасяват с такива продукти. Но тези вендинг автомати ще отнемат от продажбите на аптеки, които съществуват дори в малките населени места и ще обезсмислят откриването на аптеки там, така че ще лишат хората от една фармацевтична услуга", посочи магистър-фармацевтът.
Тя припомни, че в чужбина в тези вендинг автомати се предлагат много малко неща - най-малките възможни опаковки от лекарства за температура, простуда, бинтове, марли, дори презервативи и са разположени най-вече в курортите.
По думите на Стайкова Пловдивска област е най-добре покритата с аптечна мрежа в страната. Тук има 391 аптеки, от които 155 са извън град Пловдив, а други 236 са в Пловдив. На фона на останалите райони от България наистина в нашата област достъпът е много добър и такива вендинг автомати съществуват и в момента.
"Например в Калофер има аптека на магистър фармацевт, която обслужва населението с всички необходими лекарства през деня, а през нощта на територията на аптеката работи такъв автомат, който е за много спешни случаи. Така че вендинг автомати има и досега законът ги разрешава на територията аптека, в извънработното ѝ време", обясни Стайкова.
Подобно е мнението и на Мария Главинкова от РК на фармацевтите в Смолян. Според нея хората в малките населени места по-скоро имат нужда от обслужване по Здравна каса и затова трябва да се мисли в посока стимулиране за разкриване на аптеки в тези населени места, които да могат да обслужват населението по НЗОК и да доставят фармацевтични услуги като консултация, следене на терапия и т.н.
Димитрия Стайкова също подкрепя тази теза и по думите ѝ вече са направени сериозни крачки в тази посока, като НЗОК вече стимулира финансово такива аптеки, както и денонощните аптеки навсякъде. Фармацевтът посочи, че от Асоциацията на студентите по фармация в МУ-Пловдив са излезли в отворена позиция, като изказват притеснение дали си струва държавата да плаща за такава скъпа специалност, при положение, че вендинг автоматите ще обезмислят труда на фармацевта, който във всички общества е бил полезен.
Чуйте повече в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..