Европейската инициатива „Нощ на литературата“ стартира за тринайсти път в 10 населени места в България. Нетипични за литературата пространства в София, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Пловдив, Русе, Силистра и село Чавдар ще се превърнат в „читателски гнезда“ само за броени часове. В продължение на малко повече от три часа там ще четат актьори, журналисти, преводачи, музиканти, автори и други.
„Нощта на литературата“ се провежда по едно и също време в различни европейски градове, както и едновременно във всички читателски гнезда в съответните градове. Четенията ще бъдат от 18.00 до 21.30 ч.
На сцената в парка Ина Иванова ще прочете откъс от книгата "Вълшебника" с автор Колъм Тойбин от Ирландия, която представя биографията на писателя Томас Ман. Пред читалището Петър Краевски представя Италия с откъси от книгата на Умберто Еко "Как се пътува със сьомга“, а в края на детския кът до фитнеса на открито Анелия Дракова ще чете от книгата на г Дагмар Лойпол "За разлика от слоновете“ от Дагмар Лойполд, Германия.
Тази година България се включва с 19 книги от 19 държави. Откъсите от книгите се подбират от посолствата и културните институти на европейските държави, а публиката може да състави своя маршрут, според личните си предпочитания към европейските езици, писателите, четците или локациите, в които се провежда събитието.
„Нощ на литературата“ е инициатива на Чешките центрове по света и цели популяризирането на съвременната европейска поезия и проза чрез нестандартни четения на откъси от преводни книги на нетипични места. В България тя се провежда от 2012 г.
Изложбата „Тракиеца“ – графичен роман, създаден в сътрудничество между екипа и учениците на Манга Академия и сръбския творец Иван Велкович, ще бъде открита в Регионалния археологически музей – Пловдив. Проектът обединява фентъзи и научна фантастика с елементи от балканската култура и история, пренасяйки публиката в алтернативна вселена,..
Евгения Кръстева-Благоева представя дебютния си исторически роман „Реките на времето“ в Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. Подзаглавието на книгата е „истински роман“ – историите в нея са за реално случили се събития и личности от последните 125 години. В „Реките на времето“ невидимите нишки на миналото събират съдбите на два рода,..
a² + b² = c² Тази формула, както всеки знае, се нарича Питагорова теорема. Изказана с думи прости, тя гласи: в правоъгълния триъгълник сборът от дължината на всеки от катетите на квадрат е равен на дължината на хипотенузата на квадрат. Катетите са ония две по-къси чертички в триъгълника, които се срещат под ъгъл 90 градуса в единия си край, а..
Ретроспективна изложба на Колю Витковски (1925-1999 г.) по случай 100 години от рождението му ще се открие в зала “2019” в Пловдив. Куратор е изкуствоведът Красимир Линков, който е подбрал творди от 15 галерии, институции и частни колекционери. Колю Витковски е роден в пловдивското село Стрелци. След като завършва графика в Художествената..
13-та международна научна конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството", организирана от катедра „Теория на изкуствата“ в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, ще се проведе днес и утре в галерия „Димитър Георгиев" в Пловдив. В единствения по рода си в Източна Европа научен форум участват специалисти от сферата на арт управлението от..