Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивал Тракийски Мистерии с богата програма в Пловдив

На 29 Септември в Пловдив предстои грандиозна кулминация и финал на издание 2024 на Фестивал Тракийски Мистерии.

Фестивал Тракийски Мистерии е първият проект в страната ни, който реализира мащабна образователна инициатива без аналог, като чрез преживяване и изкуство се предават знания за различни епохи и основополагащи за родовата ни памет и история места.

Всички събития от началото на тазгодишното издание на Фестивала преминават при невиждан интерес. Уникалният способ на Академия Орфика за провеждане на историческите възстановки, утвърждава проекта като уникален културен феномен за България и в света, коментира за програма "Точно днес" директорът на фестивала Пламен Иванов.

Той съобщи, че организаторите на Фестивал Тракийски Мистерии са подготвили богата еднодневна програма на 29 септември в Пловдив, с многообразие от фестивални форми. 

Ще се изгради своеобразен Фестивален Полис, пресъздаващ в автентична атмосфера пълнокръвния живот в Древна Тракия. Фестивалният ден ще включва разнообразни събития:

Изложба с монументални платна с дълбоки орфически мотиви - за поредна година дигиталният артист Диляна Ангелова ще представи своята обновена колекция от внушителни платна, провокиращи с дълбоката си орфическа символика.

Фестивална Академия с кратки разяснителни лекции за по-задълбочено вникване в концепциите и сюжетите от древния тракийски епос, които ще бъдат пресъздадени в предстоящите вечерта интерактивни спектакли. Локацията, където ще се състои академията, е Античен Римския стадион. Лекциите са на тема "Древната тракийска култура, език и цивилизация и приложението на културното наследство на траките в нашето съвремие". Лекторите са представители на Института по Т-наука, Фондация Родов Завет и Сдружение Академия Орфика.

Фестивално Шествие, потеглящо от Римския стадион, ще поведе участниците и гостите на Фестивала към Фестивалния Полис, разположен в Античния театър на Стария Пловдив.

Фестивален Полис с творчески ателиета ще съживят мирогледа на древните траки, пропит с мистика, който е закодиран в приготовлението на обредната храна, облекло и ритуалните предмети – всички те част от свещения празничен цикъл. Всеки гост на Фестивала ще може активно да участва.

Вечерен гранд-спектакъл "Мистерия на Тракийския Херос", ведно с "Тракийска Мистерийна Драма", е кулминацията на фестивалния ден в Пловдив, където всеки любител, може да се потопи в мистериите на древните ни предци

Вече четвърта година, в триумфално шествие, Фестивал Тракийска Мистерии обхожда древните духовни средища от славното ни минало. Със съдействието на регионалните музеи по места се осъществява невиждано до сега възстановяване на обредността и изкуството на предците ни. Чрез интерактивно експониране на реликви, изкусно изработени реплики на знакови артефакти, материалното ни и духовно културно наследство заживява своя нов живот, в уникална автентична среда. Това става възможно чрез майсторската хореография, музика, драматургия, мултимедия и сценография, които са дело на изследователския труд на експертите от Академия Орфика.

Интервю с Пламен Иванов може да чуете от прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51