Реконструкция на български обичай и музика от XVI век показват в Eтнографския музей. Този проект е вдъхновен от сведението на един немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за българския бит, ни е оставил и кратък нотен текст на българска фолклорна песен. Направена е възстановка на тази мелодия с подходящи инструменти и хореография.
Автор на проекта е Петя Крушева (докторант в Институт за балканистика и Център по тракология „Проф. Александър Фол“ към БАН – София), а той се изпълнява от Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции Авитохол - Варна с председател Жасмин Първанов.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Петя Крушева.
И другите прояви в Международния ден на музиката и поезията:
Пловдивското певческо дружество "Ангел Букорещлиев" продължава своята мисия да вдъхновява млади таланти с нова благородна инициатива – Майсторски клас за ученици до 15-годишна възраст. Младежите ще имат уникалната възможност да се учат от изтъкнати специалисти в областта – тенора Ивайло Михайлов и Яна Делирадева - диригент на хора "Детска китка".
За поредна година Смолян ще бъде домакин на Националния празник на поезията. В него ще вземат участие творци от Смолян, София и страната, сред които: Иван Странджев от Пловдив, Катя Кремзер, Боян Ангелов и Елена Алекова от София, Величка Петкова и Ангел Шеев от Смолян и др.
На 1 октомври от 17.30 часа, празникът ще бъде официално открит пред скулптурната композиция „Орфей и Родопа“. Ще бъде запален символичният огън на поезията, а в 18.0 ч. ще се проведе рецитал по стихове на участниците в обновената зала на Клуба на дейците на културата.
На 2 октомври от 09.00 до 11.30 ч. са поетичните срещи в средните училища на Смолян под надслов „Час по България“. Рецитал под надслов „Огънят“ ще прозвучи и в атриума на Областната управа.
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..