27 дни ни делят до поредните извънредни парламентарни избори в България. Има ли условия за прозрачен вот и какви са опасенията, свързани с подготовката?
„ЦИК и другите институции, които се ангажирани с провеждането им вече знаят какво да вършат и всички процеси, които трябва да се случат до 27-ми октомври, се надяваме, че ще бъдат направени по начин, който да гарантира честността на изборите. Визирам най-вече процеса по удостоверяване на съотвествието на машините за гласуване. Той трябва да започне тази седмица и да завърши преди изборния ден. На последните местни избори миналата година имаше проблеми с този процес. Надяваме се, че институциите са си научили уроците, за да не се стигне до пореден провал на машинното гласуване“, каза Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК.
Тя подчерта, че е много важно и обучението на членовете на СИК от Районните избирателни комисии, което да не бъде формално, а реално.
Цветелина Пенева беше категорична, че честността на вота зависи от упражняването на правото за гласуване от българските граждани.
„Идеята е ние, като граждани, да отидем да упражним правото си на глас и този глас да бъде отчетен правилно. Това е простичко нещо, което може да бъде свършено добре, ако всички въвлечени в процеса се отнесат сериозно и отговорно към него. Не подкрепям това непрекъснато нагнетяване на разговорите за компрометиран, купен вот, това още повече уронва доверието на гражданите. Нека подчертаем още веднъж дебело – всички анализи на експертите и специалисти показват, че корпоративният или купеният, се разпростира до 150 000, 200 000 максимум. При една добра избирателна активност, процентът на корпоративен и купеният вот е минимален и той не може да промени изборните резултати. Трябва да разберем, че като граждани, трябва да упражняваме правото си на гласуване. И затова призоваваме от Обществения съвет към ЦИК“, заяви Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК.
Цялото интервю с Цветелина Пенева можете да чуете в звуковия файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..