Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поливалентният Петър Г. Рей открива изложба в Пловдив

| обновено на 02.10.24 в 13:08 | Интервю

Откриването на лимитираната експозиция и представянето на стихосбирката „Гвоздеи кръстни“ е тази вечер, от 18 часа в галерия „PIESA“. 

Изложбата „Преодоляване" е покана за вътрешно пътуване и изследване на необятността на духовното, и творческото пространство. Тя предизвиква зрителя да се потопи в свят отвъд физическата реалност, където духът е свободен да се движи без ограниченията на времето и пространството, едно астралното пътуване като форма на бягство, трансформация и лично израстване.

Изкуството на Петър Георгиев - Рей е пътуване и символ на стремежа ни да открием нови хоризонти в себе си и в заобикалящия ни свят. Преодоляването в този контекст не е само физическо, а и духовно – излизане извън границите на познатото, за да открием и осъзнаем безкрайните възможности на човешкото съзнание.

Петър Г. Рей е и откритие на Кенуърт Мофет, куратор в музея в Бостън. Той определя неговото творчество като постмодернизъм, вдъхновен от Джаксън Полък, но също и от биоморфния сюрреализъм на Масон, Матта и Ернст.

Петър Г. Рей живее в Канада, Монреал, като в последните няколко години все по-често се връща в родината. Той емигрира в Канада през 1991 година. Там пише и стихосбирката "Гвоздеи кръстни", както и романите "Мислителят или насаме с един живял", "Пътят" и "Планината". В Канада започва и неговият творчески път като художник, като досега е участвал в повече от 50 индивидуални и групови изложби в Канада, САЩ, България, Франция.

„Аз обичам да идвам в Пловдив. Това е един прекрасен град, който вдъхновява и е едно от богатствата на България.Организирам изложба с приятни, цветни картини, по време на която ще бъде представена и стихосбирката ми „Гвоздеи кръстни“. Това са стихове, които съм писал в началото на моята емиграция, от 1991 до към 1996 година. Тази стихове ми помогнаха да оцелея духовно, дадоха ми някакъв кураж и сила, че творчеството в мен все още не е загинало. Някои от последните стихове станаха в проза и те ми подсказаха, че мога да пиша и проза. Така се появи и първата ми книга „Мислителят или насаме с един живял“, която също беше издадена, преди години, в България. Това са едни емоционални стихове на човек, който търси себе си. Преоткрива нови таланти, които не е подозирал, че носи в себе си. Стихове за самооткриването и болката по време на самооткриване. 

Започнах да рисувам при много странни обстоятелства. Имаше една снежна буря в Канада, към 2000 година, която унищожи дървета, стълбове, всичко. Това ми подсказа една идея, да се опитам да дам, нещо като втори живот на мъртвите дървета. Започнах да декорирам клони, мебели, които са изхвърлени и оттам ми хрумна, че мога да опитам да рисувам на платно. Някак от самосебе си се получи това нещо, че аз се обърнах към живописта и това се оказа един от моите големи таланти всъщност, които никога не съм подозирал, че имам, когато живеех в България. Точно живописта ми даде възможност да оцелявам финансово, да се организират изложби. Оказва се, че когато човек напусне зоната си на комфорт, той може да открие неподозирани таланти в себе си. За съжаление, в България  виждам много млади артисти, които са повлияни от западни автори. Те се опитват почти да ги копират, което не е хубаво. Мисля, че трябва да се поеме рискът да се доразвива това нещо, а не да се изобразява това, което те са направили, да бъдем новатори. Да се поеме рискът за нещо по-различно“, откровен е Петър Г. Рей.

Картините в изложбата „Преодоляване“ изследват границите на въображението, като представят фантастични същества и форми, които изглеждат живи и дишащи, въпреки че не съществуват в познатия ни свят. Тези картини не са просто абстрактни. Те изразяват сложността и взаимовръзките на естествения свят, както и нашите собствени вътрешни светове. Те предизвикват зрителя да се потопи в една вселена на визуални метафори и асоциации, където реалното и въображаемото се сливат в едно.

Стихосбирката „Гвоздеи кръстни“ излиза в България, за първи път, през 1997 година. Това е нейно второ издание, на „Съюз на българските писатели“.

Духовното е най-важно за артиста и човека Петър Георгиев - Рей. Той вярва, че човекът трябва да успее да създаде свой собствен свят, защото само чрез него може да оцелее. Хората да имат близки хора до себе си, на които да вярват, които да обичат и хора, които са положителни към тях, които ги зареждат с положителна енергия, независимо колко е трудно или скъпо. Важно е човекът да има свой собствен кръг, от добронамерени хора.

„Нека да гледаме по-положително на света и на хората. Положителното мислене е нещото, което ме е спасило. Нещото, което ми е давало кураж, непрекъснато. Мога да кажа, че ако в този живот човек вярвя в себе си, не предава идеалите си, ако е силен и е готов да издържи на много негативни откази, например, защото един артист трябва да знае това, толкова по-големи шансове той има да успее. Затова, нека младите хора да вярват в себе си и да търсят таланти, които неподозират, че имат. Като напуснат зоната си на комфорт, те ще бъдат изумени от космополитността на своето мислене и на огромното количество талант, което могат да имат в себе си“, казва художникът, поетът и артист Петър Г. Рей.

Чуйте цялото интервю с него, за предаването „Вход свободен“, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37

Деца гостуваха на Бачковския манастир в Деня на християнското семейство

Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..

публикувано на 21.11.24 в 15:27