"Ситуацията в Близкия Изток не е от вчера или днес, тя е от една година, просто в момента е в екстремна светлина. Мисля, че реакцията на държавата беше много адекватна и ние сме едни от първите, които го направихме. Американците например, в момента се организират, явно те не са очаквали толкова екстремално и бързо да се развият нещата, но при нас наистина има добра организация, още повече, че хората, които искат да се евакуират, са твърде малко – около 200 човека, докато примерно американците в Ливан са около 5-6000. Ние имаме и добри контакти с партньорите в службите, тъй като това са много позволения, които трябва да бъдат поискани от съответните държави от Ливан, чиито институции според мен не функционират като хората, от друга страна от Израел", коментира проф. Чуков действията на българските власти.
Той допълни, че подобен щаб би трябвало да функционира постоянно у нас, при това още от миналата година, когато беше осъществен терористичния акт срещу Израел от Хамас.
Според арабиста основната причина за нанасянето на иранския удар, е една реч или обръщение на Бенямин Нетаняху към иранския народ и много ясната заявка за промени в баланса на силите в региона.
"Кодовото наименование на операцията в Ливан се наричаше първоначално „Стрели на север“, след това се промени на „Нов режим“, което е много по-голяма амбиция, т.е. извън Ливан, визирайки т.нар. нов Близък Изток. Но след убийството на лидера на Хамас Хасан Насрала очевидно ситуацията стана толкова екстремална и опасна, че те отново върнаха старото наименование „Стрели на север“. Т.е. от желанието да стане едно преструктуриране на региона, се усетиха, че всичко това би коствало много голямо кръвопролитие, на фона на това, че Иран е на 12 без 5 от атомна бомба. Според ТАСС те имат материал за три атомни бомби, макар да не са ги произвели. И се досещате, какво би могло да се случи при наистина болезнена израелска атака, така че по-добре да не мислим в тази посока", посочи проф. Чуков.
По думите му в момента са напълно реални опасенията за бежанска вълна. Такава е и информацията от ливанската държава. По думите му над 1 200 000 са ливанците, напуснали своите домове, макар че на този етап от юг те са отишли на север при роднини. Малка част от тях, за сирийски бежанци – около 1 млн., които са се върнали в Сирия.
"Ако ситуацията се задълбочи ще се получи обстановка, която познаваме добре от 2015-2016, когато Русия се намеси в Сирия и започна да бомбардира. Тогава огромна бежанска вълна от 7 млн. сирийци напуснаха Сирия. Такова нещо няма да се случи, тъй като няма толкова ливанци, но Европа ще усети, ако се появят още 200-400 хиляди и то не само ливанци, а това са хора, които по пътя привличат и икономически мигранти", смята арабистът.
Според него терористичните актове също не са за подценяване, особено на базата на всичките процеси, които се случват в съседните балкански държави - търкания и напрежение в Сърбия, както и в Косово.
"Това са неща, които трябва много активно да бъдат следени, когато се преекспонира това напрежение в Близкия Изток, на територия, която е много близко до нас и е в европейския континент", изтъкна Чуков.
Той добави, че България, с повишените си доходи, с които нашите политици непрекъснато се хвалят, от транзитна точка се превръща в точка, в която има вече някаква уседналост и тук е ролята на държавата да се подбират мигрантите, от които нашата икономика има нужда.
"За съжаление стихнахме до много неприятна ситуация, когато просто няма крачка назад и за двете страни. Сега излизат детайли за това какво се е случило и как, ние също наблюдавахме силно процесите, особено след като нашата държава беше замесена с производството и плащането на т.нар. пейджъри, които изгърмяха. Разбра се, че всъщност Хасан Насрала е дал съгласието си за прекратяване на огъня в рамките на тези 21 дни, разбра се, че Бенямин Нетаняху под натиска на Байдън и Макрон също се е бил съгласил, само че някъде там по пътя нещата не са били стиковани", обясни още експертът.
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..
След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г. в страната става 1077 лв...
В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем. На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..
Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..