Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато говорят армиите, винаги страдат най- слабите

Израел и светът отбелязват годишнина от атаката на групировката „Хамас“. Жертви на кървавото нападение станаха повече от 1200 души, сред които деца. Над 250 израелци бяха взети за заложници от радикалната организация в Ивицата Газа. 97 заложници все още не са се завърнали у дома, а 33-ма бяха обявени за мъртви. Последва атака на Израел в Газа, а след това и срещу "Хизбула" в Ливан. По време на офанзивата в ивицата Газа бяха убити най-малко 41 825 палестинци. 

Членове на българския П.Е.Н. център отправиха публичен апел за спиране на военните действия и отбелязаха, че тяхна жертва са станали и писатели, академични и културни дейци. Писателяти журналист Бойко Ламбовски е сред подписалите позицията.

По думите му Израел е в правото си да се защитава след като стана обект на нападние, но също е вярно, че израелският отговор на агресията води до ново страдание и, както във всяка война - страдат най - слабите.

Нашата позиция отразява желанието на хората на словото за мирно разрешаване на подобни конфликти. Знаем, че когато има война нещата се радикализират и стават черно- бели, няма хуманистични ценности, тогава говорят армиите и оръжията.

Искам да предпазя слушателите от горделивото самочувствие, че принадлежим към цивилозования свят, защото технологиччно сме по- напреднали, но това ни връща кам терминология на човеци и под - човеци, към други мрачни времена, подчерта Ламбовски, според когото политическият инженеринг на т.нар цивилизован свят води да резултати, които понякога отричат собствените му ценности.

Затова трябва да сме на страната на страдащите, каза Бойко Ламбовски.

Всичко това е срещу човечеството и срещу отделната личност и затова нашият патос е да да се върви към дипломатическо  разрешаване на конфликтите.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39