Според него в такава ситуация е неуважение към публиката медиите и особено обществените медии, да стоят, като едни галантни, полупасивни наблюдатели, които само дават възможност на политиците да се изявяват според собствените им разбирания.
"Не трябва да забравяме, че медиите, журналистите, са глас на публиката и обществото. Те са т.нар. граждански глас. А в момента гражданското общество е силно недоволно от българските политици, само че то го изразява мълчаливо, като просто не гласува. И журналистите са тези, които трябва да изразят на глас мълчаливия гняв на обществото. И вместо политиците да се вихрят в студията и в ефира, като че ли те са някакви богоизбрани, по-скоро трябва да бъдат подложени на много силна обществена санкция и критична реакция от страна на обществото, което става именно чрез журналистите и то тези от обществените медии", коментира Лозанов.
По казуса със свалянето на имунитета на кандидата за депутат Джейхан Ибрямов медийният експерт посочи, че при замесването на един политик в криминален контекст не би трябвало да има ограничения за цитиране на името му, както не би трябвало да има изобщо забрани да се говори с имена за политици и партии в предизборна кампания. Той посочи, че всеки криминален случай, който се вади по време на предизборна кампания, не е криминален, а политически и, че всички криминални казуси, които се вадят традиционно в българската политика по време на кампании, са демагогия и нямат реална стойност.
"Всичко това се прави по-съзнателно, дирижирано от съответните централи, с една цел – да не се види огромния сблъсък, който в момента се случва. И той е между Изтока и Запада, между демокрацията и диктатурата. И целта е да се разсее, да не се разбере, че това е битката, а да се говорят някакви други неща, като че ли битката е между Делян Пеевски и Ахмед Доган, като че ли е между някакви такива местни играчи в българската политика. Не, битката е между Путин и западния свят и между руските проксита и все по-стесняващите се възможности на либералната демокрация в България. Това е битката, от чийто изход после ще зависи живота и всеки следващ национален сценарий", изтъкна доц. Лозанов.
По думите му демокрацията се свива поради това, че политиците, които би трябвало да се изразяват достатъчно ясно и на висок глас, всъщност се плашат, че от това губят гласове и популистки се снишават.
Според медийния експерт българските политици масово са страхливци и имат страх от публичност, от това реално да отговарят на въпросите, които обществото поставя пред тях.
"Те са готови да участват само в демагогски формации, когато няма кой да ги пита и те да отговарят. Разбира се българските журналисти правят това. Но едно е твоят собствен опонент да забие нокти в твоята компрометирана чест. Тогава схватката става друга и те се пазят от това нещо", подчерта Лозанов.
Чуйте още в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..