Изложбата ѝ „Усещане за място“ се открива на 12-ти октомври, от 18 часа. След впечатляващата ѝ първа самостоятелна изложба, през юни 2021 година, пловдивската публика има шанса, отново, да потъне в деликатните пространства на нейните картини.
Траяна Панайотова е родом от Ямбол, завършила е професионална гимназия за приложни изкуства в Казанлък, после учи във Велико Търново. Завършва като бакалавър "Изящни изкуства" с направление скулптура, при проф. Константин Денев и ас. Тодор Ламбов. Дипломира се като магистър по "Педагогика на изобразителното изкуство" с направление скулптура, при доц. Георги Минчев. През летния семестър на учебната 2008-2009 година е студент по програма "Еразъм" в Лисабонски университет, Факултет по изящни изкуства. От 2020 година е член на СБХ.
Има участия в различни форуми, като кураторски изложби, национални изложби, биеналета в страната и чужбина. Носител е на много награди у нас и в чужбина. Последната е през миналата година, награда за живопис от IX Международно биенале „Изкуството на миниатюрата“, в художествената галерия в Русе. През 2019-а година получава номинация за международна награда „Валтер Кошатцки”, Музей за модерно изкуство MUMOK, Виена, Австрия.
„Аз съм израснала с изкуството на моята леля. Мога да кажа, че това разбиране за изкуството съм го наследила от моето семейство. И сякаш изкуството ме избра. Не съм се чудила много, с какво да се занимавам. Във времето, по-скоро, се насочих към колажа, към двуизмерното изразяване. Според мен не е важно жанрово дали ще продължиш да работиш това, което си учил, защото изкуството е навсякъде. Може би, някой ден отново ще се върна към скулптурата, защото някои неща не можеш никога да ги изоставиш, но в момента се занимавам главно с колаж“, казва Траяна Панайотова.
За втората си изложба в Пловдив, „Усщане за място“, тя е подготвила основно колажи и смесена техника, на основата на хартия.
„Изложбата се казва „Усещане за място“, защото смятам, че това дава пълната свобода на мен и на хората да интерпретират изложбата по свой начин. Смятам, че бягството от конкретността може да даде свободата за по-пълно наслаждение на това, което виждаш. Все по-често ни липсва на нас съвременните хора, например, човек да застане на едно място и да се рее в пространството, свободата да наблюдаваш едно небе, свободата да наблюдаваш пейзажа около себе си. Не си позволяваме свобода, свободата да погледнем на света по друг начин“, казва още Траяна Панайотова, гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..
Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..
Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit" и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима -..