Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Траяна Панайотова с втора изложба в галерия „Лабиринт“

| обновено на 08.10.24 в 14:38 | Интервю

Изложбата ѝ „Усещане за място“ се открива на 12-ти октомври, от 18 часа. След впечатляващата ѝ първа самостоятелна изложба, през юни 2021 година, пловдивската публика има шанса, отново, да потъне в деликатните пространства на нейните картини.

Траяна Панайотова е родом от Ямбол, завършила е професионална гимназия за приложни изкуства в Казанлък, после учи във Велико Търново. Завършва като бакалавър "Изящни изкуства" с направление скулптура, при проф. Константин Денев и ас. Тодор Ламбов. Дипломира се като магистър по "Педагогика на изобразителното изкуство" с направление скулптура, при доц. Георги Минчев. През летния семестър на учебната 2008-2009 година е студент по програма "Еразъм" в Лисабонски университет, Факултет по изящни изкуства. От 2020 година е член на СБХ.

Има участия в различни форуми, като кураторски изложби, национални изложби, биеналета в страната и чужбина. Носител е на много награди у нас и в чужбина. Последната е през миналата година, награда за живопис от IX Международно биенале „Изкуството на миниатюрата“, в художествената галерия в Русе. През 2019-а година получава номинация за международна награда „Валтер Кошатцки”, Музей за модерно изкуство MUMOK, Виена, Австрия.

„Аз съм израснала с изкуството на моята леля. Мога да кажа, че това разбиране за изкуството съм го наследила от моето семейство. И сякаш изкуството ме избра. Не съм се чудила много, с какво да се занимавам. Във времето, по-скоро, се насочих към колажа, към двуизмерното изразяване. Според мен не е важно жанрово дали ще продължиш да работиш това, което си учил, защото изкуството е навсякъде. Може би, някой ден отново ще се върна към скулптурата, защото някои неща не можеш никога да ги изоставиш, но в момента се занимавам главно с колаж“, казва Траяна Панайотова.

За втората си изложба в Пловдив, „Усщане за място“, тя е подготвила основно колажи и смесена техника, на основата на хартия.

„Изложбата се казва „Усещане за място“, защото смятам, че това дава пълната свобода на мен и на хората да интерпретират изложбата по свой начин. Смятам, че бягството от конкретността може да даде свободата за по-пълно наслаждение на това, което виждаш. Все по-често ни липсва на нас съвременните хора, например, човек да застане на едно място и да се рее в пространството, свободата да наблюдаваш едно небе, свободата да наблюдаваш пейзажа около себе си. Не си позволяваме свобода, свободата да погледнем на света по друг начин“, казва още Траяна Панайотова, гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 17 - 23 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 17.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Петър Анастасов. И моята птица литна. 272 стр., ок.4А, Хермес, 2025. Иван Станков. Спомени за вода. Dm. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025. Боян Йорданов. Под месечината, огромна като тиква. 432 стр., 5А, Жанет..

публикувано на 19.05.25 в 10:38

Художникът Илиян Савков показва "Нещата от живота"

В музейна галерия "Димитър Георгиев" - Пловдив,  тази вечер от 18:30 часа ще се открие изложбата " Нещата от живота" на художника Илиян Савков. Илиян Савков е сред най-талантливите съвременни български художници. Той работи в областта на живописта, рисунката и колажа. Носител е на множество престижни международни награди. Творбите му са..

публикувано на 19.05.25 в 08:43

Над 1 800 души в сградите на Градската художествена галерия

Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив.  Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...

обновено на 18.05.25 в 15:15

Изложбата "Открития 2024" е в Археологическия музей - Пловдив

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в  Регионален археологически музей – Пловдив .  На 17 май 2024 г.  ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..

обновено на 17.05.25 в 10:26

Археологът София Христева ни води по Небет тепе

Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..

публикувано на 17.05.25 в 07:54