Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Дамян Попхристов за богомилското наследство

| Интервю


Проф.Дамян Попхристов е един от най-сериозните изследователи и възкресители на богомилското учение в нашето съвремие. Основател на „Български център Просветление” - организация, която работи за популяризирането на истините за нашите предци и изконните български духовни ценности, за ролята и мястото на българите в социалните, културните и духовните процеси в Европа от древността до днес.
Дейността на центъра се осъществява чрез срещи-разговори, лекции, публикации, пътуващи семинари в България и чужбина, посещения на български училища и центрове из цяла Европа, както и чрез контакти с научни и културни институции, университети и фондации по цял свят.
Проф.Дамян Попхристов e автор на една от най-интересните книги за богомилите издавана в България - “За Богомилите - от уста на ухо”. Тя е плод на многогодишните му изследвания върху Богомилското учение - уникално българско духовно наследство.Използван е богат доказателствен материал от български и чужди източници (апокрифни писания и евангелия, богомилски легенди, хроники, документи на инквизицията и на Ватикана, както и езотерична и окултна информация на автора).
Проследява зараждането на богомилското учение, философията му, източниците, връзката му с други езотерични и дуалистични учения от епохата, близостта и различието му с официалната християнска доктрина, теорията за кармата и прераждането, като акцентът е върху езотеричната същност на учението.
С проф. Попхристов говорихме за това, което официалната историография премълчава за богомилите.
"...Има много данни и факти,  които показват, че богомилското учение съвсем не е това, което нашите учебници представят. То може да се нарече едно неоценимо богатство, което ние българите притежаваме, не го познаваме добре,  обругаваме го по инерция, не се отнасяме с необходимата сериозност към него. А богомилското учение е част от един голям цивилизационен процес и прогрес , който е възбуден в цяла Европа като почнем от Ренесанса и стигнем чак до реформацията. Това съвасм не е случайно- то е зародено тука и има определени причини за  него... На 12 април 927г. началото е дадено от Боян Мага- най- младия син на цар Симеон с посвещението на 21 свои бъдещи апостоли..."
Чуйте цялото итервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Камерен концерт "В навечерието на Рождество"

Традиционният камерен концерт "В навечерието на Рождество", който организира  Сдружение "Изкуство във времето",  ще проведе на 4 декември, във фоайе "Изкуствотека", на НБ "Иван Вазов". Това е четвърто издание на празничния концерт, част от цикъла „Озвучаване на публични пространства с камерна музика“.  Участват представители на Сдружението: Евгения..

публикувано на 03.12.24 в 14:23

Химията – цел и бъдеще

Химически клуб ,,Драгендорф” се събира тази сряда, 4-ти декември, от 17 часа, във втора аудитория на Химически факултет, на ПУ. Темата на срещата е „Химията – цел и бъдеще“. Програмата е ориентирана както към членовете на клуба, така и към всеки, който иска да бъде част от събитието. Темите в програмата са: клубът – бъдеще и..

обновено на 03.12.24 в 13:49

Пловдивски специалисти част от програмата на научен фестивал

В последния ден от фестивалната програма на Втори  Пловдивски фестивал на науката, ви срещаме с двама учени, пловдивчани. Отдел “Растителна клетъчна биотехнология" към Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, съвместно с лаборатория по Метаболомика при Българска академия на науките, разработиха иновативен за България 3D..

обновено на 02.12.24 в 13:55

„Алтер его” - изкуство и изкуствен интелект

За връзката между изкуството и изкуствения интелект ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Нещо повече – ще ни гостува поетът и писателят Николай Владимиров, който ще представи една оригинална „Антология на съвременната българска поезия“, на която е съставител, както и най-новата си стихосбирка „Мъжът, който топи обици“. Така се бори..

обновено на 30.11.24 в 16:10

Мисия Антарктида с Българознайко и приятели

От 13 до 15 декември 2024 г. по случай Световния ден на Антарктида (1 декември), Регионалният природонаучен музей – Пловдив организира тридневен „Леден фестивал“.  Програмата обещава да бъде изключително разнообразна и атрактивна.  По думите на Кристиян Владов, главен уредник в музея, събитията в програмата са насочени към всякакви публики с акцент..

публикувано на 29.11.24 в 15:46