Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Някой се страхува от приемането на Закон за сценичните изкуства

Схемата за източване на театрите в Разград и Смолян ще стане по-ясно след включването на всички проверки, които текат от Инспекторатите към Министерството на културата и към Министерския съвет, смята Диана Андреева от „Обсерваторията по икономика на културата". На този етап за нея звучат странно обвиненията на прокуратурата и пускането под гаранция на всички обвинени за схемите в Разград и Смолян, както и липсва на достатъчно твърдение. 

Всички хора очакват по- голяма яснота и пресичане от МК на подобни практики. Това е черно петно ​​в българската култура в контекста на бюджет 2025 година, което се очертава с дефицит, коментира тя пред Радио Пловдив.  Според нея е важно да се изясни и връзката не само между директорите на театрите с останалите обвинени по случай, но и със служителите в Министерството на културата. Липсата на контрол в МК води до такива нарушения, липсва на Закона за сценичните изкуства, които трябваше да бъдат приети заедно с делегираните бюджети, с предпоставки за подобни нарушения. Ако има хора от МК, замесени в схемата, това е угроза за контрол на ограничените финансови ресурси в културата и това е нетърпимо, подчертава експертът.

Случаите в Разград и Смолян, както и докладите на АДФИ показват пропуски в нивата на контрола, смята Андреева и припомни, че в момента субсидията за сценични изкуства е над 200 милиона лева, което е с 10 пъти повече от преди 13 години. Публичните финанси биха изкушили част от хората, особено при липса на контрол, Диана Андреева и даде пример с българското кино, което получава  около 4 пъти по- малко финансиране, но подобни схеми не могат да се случат.

Ограниченията на правомощията не стават със заповеди и наредби, а със Закон за сценичните изкуства. Който се страхува от Закона за сценичните изкуства, попита риторично тя и добави, че преди години директорите са искали повече свобода за действие. Трябва да има ясна регламентация в Закона, който да ограничи злонамерените практики в сценичните изкуства. Заповеди и наредби ще дадат инструмент за недобросъвестни действия или за собствен контрол или за отпускане на контрол, категорична е Андреева. Задължително, по думите й, е и изготвянето на финансов анализ за нуждите на театрите, който не е верен през последните 13 години.

Според нея има отзвук от скандала и за страданието той е отрицателен, има и страх от проверки в сценичните изкуства, както и в цялата система на МК. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54